Gorbačov sa na to už nemôže pozerať: Veľká výzva pre USA a Rusko | Topky.sk

Sobota, 20. apríl 2019. Meniny má Marcel, zajtra Ervín.

Gorbačov sa na to už nemôže pozerať: Veľká výzva pre USA a Rusko

Michail Gorbačov
Michail Gorbačov
Zdroj: TASR/AP
08.11.2018 19:50

MOSKVA - Posledný sovietsky líder Michail Gorbačov vo štvrtok vyhlásil, že Rusko a USA by mali urýchlene podniknúť kroky, ktoré by zabránili novým pretekom v zbrojení. Informovala o tom agentúra AP. Gorbačov (87) novinárom v Moskve povedal, že Moskva a Washington by sa mali sústrediť na urovnanie vzájomných sporov. Vzťah medzi týmito dvoma mocnosťami pritom opísal ako najdôležitejší na svete.


Michail Gorbačov, ktorý stál na čele Sovietskeho zväzu v rokoch 1985-91, dúfa, že preteky v zbrojení sa ešte stále dajú zastaviť a že je možné pokračovať v procese denuklearizácie, ktorý kedysi začal on a niekdajší americký prezident Ronald Reagan. 

Bývalý šéf Kremľa sa v Moskve zúčastnil na premiére dokumentárneho filmu nemeckého režiséra Wernera Herzoga, ktorý vznikol na základe jeho rozhovorov s Gorbačovom. 

Súčasný americký prezident Donald Trump minulý mesiac oznámil zámer Spojených štátov odstúpiť od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), ktorú v roku 1987 podpísali Gorbačov a Reagan. Podľa Trumpa totiž Moskva túto zmluvu porušuje. Gorbačov vtedy toto rozhodnutie označil za "nie veľmi múdre".


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články