°C

Nedeľa, 20. september 2020. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava, zajtra Matúš.

Odsúdili ju na smrť, konečne sa dočkala slobody: Kresťanka Ásijá plánuje odísť z Pakistanu

Ásijá bíbí
Ásijá bíbí
Zdroj: SITA/AP Photo/K.M. Chaudary
01.11.2018 12:25

ISLAMABAD - Pakistanská kresťanka Ásijá bíbí, ktorá bola pred ôsmimi rokmi odsúdená na smrť za bohorúhačstvo a tento týždeň ju najvyšší súd zbavil viny, má v úmysle opustiť svoju vlasť. Pouličné protesty radikálnych islamistov voči jej osobe sú totiž čoraz intenzívnejšie, píše agentúra AP.


Ásijin brat Jakúb Masíh informoval, že jeho sestra odíde z Pakistanu ihneď, ako ju oficiálne prepustia z neidentifikovaného miesta, kde ju z bezpečnostných dôvodov doteraz zadržiavajú. Ásijá bíbí nie je podľa neho v Pakistane v bezpečí a dokumenty potrebné na jej prepustenie a odchod do nešpecifikovanej krajiny sa už pripravujú. Nespresnil však, kde by sa Ásijá chcela usadiť. Azyl jej zatiaľ ponúkli Francúzsko a Španielsko.

Okamžité prepustenie Ásije Nórínovej, mediálne známej pod menom Ásijá bíbí, nariadil trojčlenný tribunál pakistanského najvyššieho súdu v stredu. Súd rozhodol, že obvinenia voči nej neboli dostatočne podložené a preto niet dôvodu na jej potrestanie za to, že údajne urazila islamského proroka Mohameda. Jej oslobodenie však okamžite vyvolalo vlnu rozhnevaných protestov náboženských extrémistov, ktorí odvtedy - už druhý deň po sebe - manifestujú v uliciach pakistanskej metropoly a blokujú dopravu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články