Streda17. apríl 2024, meniny má Rudolf, zajtra Valér

Šéf NATO vyzval Rusko, aby podrobne informovalo o novom raketovom systéme: Tohto sa obáva

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg (Zdroj: SITA/Gorm Kallestad/NTB scanpix via AP)

BRUSEL - Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg vyzval v stredu Rusko, aby poskytlo podrobnosti ohľadne nového raketového systému, ktorý je podľa Spojených štátov a ďalších spojencov porušením Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF). Informovala o tom agentúra AP.

"Je nám ľúto, že Rusko nerešpektovalo naše výzvy" v súvislosti s transparentnosťou raketového systému, povedal Stoltenberg v centrále NATO v Bruseli, kde v stredu zasadala Rada NATO-Rusko na úrovni veľvyslancov. Neochota Ruska diskutovať posilňuje podľa Stoltenberga presvedčenie NATO, že tento systém "predstavuje vážne riziko pre strategickú stabilitu euroatlantického priestoru".

NATO sa obáva, že vďaka vývoju systému rakiet 9M729 s plochou dráhou letu a odpaľovaných zo zeme bude môcť Moskva bez varovania alebo takmer bez varovania zaútočiť v Európe jadrovými zbraňami. Aliancia sa taktiež obáva, že nový systém je v rozpore s INF.

Dohoda INF z roku 1987 medzi Moskvou a Washingtonom, ktorá zakázala použitie rakiet s doletom 500-5500 kilometrov, ukončila krízu, ku ktorej došlo v 80. rokoch 20. storočia rozmiestnením sovietskych rakiet RSD-10 s jadrovými hlavicami, namierených na hlavné mestá západného sveta. Spojené štáty už nejaký čas podozrievajú Moskvu z porušovania INF, čo však Moskva popiera. Washington nedávno ohlásil zámer od tejto dohody odstúpiť.

Viac o téme: RuskoNATOJens StoltenbergRaketový systém
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu