°C

Sobota, 19. september 2020. Meniny má Konštantín, zajtra Ľuboslav, Ľuboslava.

Orbán sa s Erdoganom dohodli na vojenskej spolupráci: Vybudujú modernú armádu

Recep Tayyip Erdogan a János Áder počas návštevy v Budapešti
Recep Tayyip Erdogan a János Áder počas návštevy v Budapešti
Zdroj: SITA/Tamas Kovacs/MTI via AP
08.10.2018 18:50

BUDAPEŠŤ - Na nadviazaní silnej spolupráce v oblasti vojenského priemyslu sa dohodli v pondelok v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Orbán podľa spravodajského servera Hvg.hu povedal, že pôjde o zbrojársku a odbornú spoluprácu a zdôraznil, že Maďarsko s Tureckom sú spojencami v rámci NATO.


"Maďarsko ráta so spoluprácou s Tureckom vo vybudovaní modernej armády," konštatoval maďarský premiér. Podľa slov Orbána maďarská diplomacia sleduje mimoriadne pozorne dianie v troch hlavných mestách - v Ankare, Moskve a Berlíne. Dodal, že vzájomné maďarsko-turecké vzťahy sú založené na úcte. Premiér ocenil, že Turecko nepúšťa ďalej migrantov, stará sa o nich, čím vlastne chráni aj Európu.

Orbán zdôraznil, že maďarským záujmom je stabilné a silné Turecko, ktoré zabezpečí mier v tamojšom regióne a pribrzdí migráciu smerujúcu do Európy. "Bezpečnosť Maďarska priamo súvisí so stabilitou Turecka, ktorá je podmienkou toho, aby migračná trasa po súši neohrozovala Maďarsko," konštatoval.

Maďarský ministerský predseda rokoval s Erdoganom aj o boji proti terorizmu, ktorý je podľa jeho vyjadrenia dôležitý pre obe krajiny. Orbán podotkol, že Turecko leží v teroristicky viac ohrozenom regióne.

Erdogan, ktorý označil Orbán za svojho priateľa, informoval, že v Turecku žije 3,5 milióna sýrskych a 500.000 irackých utečencov, ale sú tam aj utečenci z Pakistanu či Afganistanu. "Ankara očakáva od európskych a ďalších krajín pomoc v utečeneckej otázke," zdôraznila turecká hlava štátu.

Najvyšší turecký predstaviteľ sa poďakoval Maďarsku za starostlivosť a o obnovu mauzólea Gül Babu. Osmanský básnik Gül Baba zomrel v Budíne tesne po dobytí, alebo počas obliehania mesta v roku 1541. Vtedajší vládca Osmanskej ríše Sulejman I. ho vyhlásil za ochrancu mesta. V rokoch 1543 – 1548 mu tretí budínsky paša nechal vystavať mauzóleum Gül Baba Türbe.

Erdogan oznámil, že na jar 2019 sa opäť stretnú lídri Maďarska a Turecka. Dodal, že to bude opäť v Maďarsku. V utorok dopoludnia sa uskutoční Maďarsko-turecké obchodné fórum, ktoré otvorí prejavom turecký prezident. Na fóre sa zúčastní viac ako 150 podnikateľov z oboch krajín.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články