Erdogan opäť šokuje: Turecko zo Sýrie neodíde, kým sýrsky ľud nebude v krajine voliť | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Erdogan opäť šokuje: Turecko zo Sýrie neodíde, kým sýrsky ľud nebude v krajine voliť

Turecký prezident Recep Tyyip Erdogan na konferencii v Istanbule.
Turecký prezident Recep Tyyip Erdogan na konferencii v Istanbule.
Zdroj: SITA/Presidential Press Service via AP, Pool
04.10.2018 21:30

BEJRÚT - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok uviedol, že Turecko zo zón v Sýrii, ktoré ovláda, neodíde, kým sýrsky ľud nebude v krajine voliť. Informovala o tom agentúra AP.


"Keď obyvatelia Sýrie pôjdu voliť, Sýriu ponecháme jej vlastníkom a odídeme," povedal Erdogan na medzinárodnom fóre v Istanbule. Turecko do Sýrie poslalo v auguste 2016 svojich vojakov s cieľom vyčistiť pohraničnú oblasť od militantov z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS). Na začiatku tohto roka uskutočnilo ďalšiu operáciu v enkláve Afrín na severozápade Sýrie, aby z nej vytlačilo príslušníkov kurdskej milície, ktorých Ankara považuje za teroristov.

Erdogan podľa agentúry Reuters zároveň vo štvrtok povedal, že Turecko nemá problémy s vedením rozhovorov s radikálnymi skupinami v provincii Idlib na severe Sýrie, ktorá je poslednou baštou povstalcov. Prevažnú časť Idlibu ovláda aliancia radikálnych islamistických skupín Haját Tahrír aš-Šám pod vedením zoskupenia spriazneného s teroristickou sieťou al-Káida.

V septembri sa Erdogan s ruským prezidentom Vladimirom Putinom dohodol, že v Idlibe vznikne od 15. októbra demilitarizovaná zóna na oddelenie sýrskych vládnych síl od povstalcov. Zóna bude mať šírku 15-20 kilometrov. Rusko je hlavným vojenským podporovateľom sýrskej vlády v tejto už sedem rokov trvajúcej občianskej vojne, zatiaľ čo Turecko podporuje sýrsku opozíciu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články