Utorok, 18. január 2022. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

Zakladateľ automobilky Tesla v problémoch: Jeho pôsobenie v predstavenstve skončilo, zaplatia aj pokutu

Elon MuskGaléria fotiek (1)
Elon Musk
Zdroj: SITA/AP Photo/Kiichiro Sato, File

WASHINGTON - Americká automobilka Tesla a jej zakladateľ Elon Musk súhlasili so zaplatením pokuty vo výške 40 miliónov dolárov a s Muskovým odchodom z funkcie predsedu predstavenstva v spoločnosti Tesla za jeho zavádzajúce tvíty.


Informoval o tom v noci na nedeľu Americký úrad pre cenné papiere a burzy (SEC), ktorý na Muska podal žalobu pre podozrenie zo zámernej manipulácie s trhom a cennými papiermi. Súčasťou žaloby bol aj zákaz vykonávania funkcií v spoločnosti Tesla. Dôvodom žaloby bol Muskov tvít zo 7. augusta, uverejnený cez jeho osobné konto, v ktorom napísal: "Zvažujem, že Teslu prevezmem do súkromného vlastníctva za 420 $ (za akciu). Financovanie je zabezpečené." 

SEC za tento, ako aj nasledujúce tvíty zažalovala Elona Muska na federálnom súde v Manhattane. SEC vo svojej žalobe uviedol, že Musk vydal falošné a zavádzajúce vyhlásenia a tým zámerne manipuloval trhom s cennými papiermi. SEC poznamenal, že tvíty spôsobili významné pohyby na trhu.

Podľa dnešného vyhlásenia SEC ani Musk, ani Tesla nepripustili žiadne pochybenie. V súlade s dohodou sa od nového predsedu predstavenstva bude vyžadovať dôslednejší dohľad nad komunikáciou Muska s investormi. Musk môže zostať na pozícii generálneho riaditeľa spoločnosti Tesla a aj naďalej dohliadať na vývoj nových áut, ale na post predsedu správnej rady sa bude môcť vrátiť až o tri roky. Dosiahnutú mimosúdnu dohodu bude musieť ešte potvrdiť súd.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články