°C

Utorok, 22. september 2020. Meniny má Móric, zajtra Zdenka.

Veliteľ v Iráne po pohrebe obetí varoval USA a Izrael: Pomsta bude ničivá, oľutujete to

Hromadný pohreb obetí z útoku pri vojenskej prehliadke v Ahvaze.
Hromadný pohreb obetí z útoku pri vojenskej prehliadke v Ahvaze.
Zdroj: SITA/AP Photo/Ebrahim Noroozi
24.09.2018 11:05

TEHERÁN - Irán pohrozil Spojeným štátom a Izraelu "ničivou" odvetou za sobotňajší útok na vojenskú prehliadku v Ahvaze. V meste dnes začali pohreby obetí, ktoré vysielala naživo iránska televízia. Pri útoku prišlo podľa iránskych úradov o život 25 ľudí, medzi ktorými bolo 12 členov elitných revolučných gárd. Išlo o najničivejšie teroristické útoky v Iráne za poslednú desiatku rokov.


Pohrebných obradov sa zúčastnili tisíce ľudí, Irán na dnes vyhlásil za obete deň smútku. V provincii Chuzestán ktorej strediskom je Ahvaz, zostali zatvorené banky, školy, univerzity a úrady. Prezident Hasan Rúhání v nedeľu vyhlásil, že za útokom boli arabské štáty z oblasti Perzského zálivu.
 
Hromadný pohreb obetí z
Zdroj: SITA/AP Photo/Ebrahim Noroozi
 
Zástupca veliteľa revolučných gárd Hosejn Salámí v dnešnom prejave pred začatím pohrebných obradov povedal na adresu amerických a izraelských politikov, že boli "svedkami iránskej pomsty v minulosti a tentoraz bude reakcia ničivá". "Budete ľutovať to, čo ste urobili," povedal Salámí, ktorý tiež hovoril o "trojuholníku" Izrael, USA a Saudská Arábia.
 
Minister vnútra Mahmúd Alaví dnes povedal, že bolo v súvislosti s útokom zatknutých množstvo podozrivých. K činu sa prihlásilo protivládne hnutie Ahvázský národný odpor, neskôr za útok zodpovednosť prijala aj teroristická organizácia Daeš. Ahvázský národný odpor je arabské opozičné hnutie, ktoré sa usiluje o odtrhnutie ropnej provincie Chuzestán od zvyšku Iránu.
 
Podľa agentúry Reuters je nepravdepodobné, že by revolučné gardy zaútočili priamo na tie, ktoré z útoku obviňujú. Pravdepodobnejšie je, že sa odhodlajú k raketovom útoku na opozičné skupiny operujúce v Iraku alebo v Sýrii, ktoré môžu byť napojené na strojcu útoku. V Chuzestán budú zrejme sprísnené bezpečnostné opatrenia a pozatýkaní oponenti vlády.

Galéria

Hromadný pohreb obetí z Hromadný pohreb obetí z

Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články