Miliardový biznis z roka na rok rastie: Pestovanie koky v Kolumbii dosiahlo rekordnú úroveň | Topky.sk

Utorok, 24. september 2019. Meniny má Ľuboš, Ľubor, zajtra Vladislav.

Miliardový biznis z roka na rok rastie: Pestovanie koky v Kolumbii dosiahlo rekordnú úroveň

Pestovanie koky, ktorá slúži na výrobu kokaínu, dosiahlo v Kolumbii nebývalé rozmery.
Pestovanie koky, ktorá slúži na výrobu kokaínu, dosiahlo v Kolumbii nebývalé rozmery.
Zdroj: TASR/AP Photo/Fernando Vergara, File
20.09.2018 08:25

BOGOTA - Veľkosť územia, na ktorom sa v Kolumbii pestuje koka - rastlina, z ktorej sa vyrába kokaín - dosiahla v minulom roku rekordnú úroveň - 171 000 hektárov. S odvolaním sa na Úrad OSN pre drogy a kriminalitu o tom v stredu informovala agentúra DPA.


V porovnaní s rokom 2016 sa rozloha produkcie koky zvýšila o 17 percent, čo by stačilo na výrobu 1400 ton kokaínu, ktorý by na miestnom trhu mal hodnotu približne 2,7 miliardy dolárov. Väčšina koky sa pestuje v oblastiach hraničiacich s Ekvádorom a Venezuelou.

Kolumbia tak ostáva hlavným producentom kokaínu na svete, napriek tomu, že kolumbijské bezpečnostné zložky minulý rok zabavili 435 ton tejto drogy. Mierová dohoda z roku 2016 uzavretá medzi kolumbijskou vládou a guerillovým hnutím FARC, ktoré sa podieľalo na obchodovaní s drogami, predpokladala zníženie výroby kokaínu v tejto juhoamerickej krajine, avšak opak je pravdou.

Analytici tento nárast čiastočne pripisujú aj faktu, že obchodníci s drogami prevzali oblasti, z ktorých sa povstalci z FARC po uzavretí dohody stiahli, a vysadili na týchto územiach koku.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články