V USA sa pripravujú na najhoršie: FOTO Hurikán Florence opäť zosilnel, mohutná evakuácia | Topky.sk

Piatok, 19. júl 2019. Meniny má Dušana, zajtra Iľja, Eliaš.

V USA sa pripravujú na najhoršie: FOTO Hurikán Florence opäť zosilnel, mohutná evakuácia

Hurikán Florence
Hurikán Florence
Zdroj: SITA/NASA via AP
11.09.2018 06:25

MIAMI - Úrady nariadili v pondelok masové evakuácie obyvateľstva v niektorých oblastiach na východnom pobreží USA, keďže región sa pripravuje na príchod mimoriadne ničivého hurikánu Florence. Ten medzičasom zosilnel na hurikán štvrtej kategórie, ktorý môže sprevádzať vietor až s rýchlosťou 220 kilometrov za hodinu.


V utorok o tom informovalo americké Národné hurikánové centrum (NHC) so sídlom v Miami. Florence bude podľa očakávania v utorok ďalej silnieť a pevninu, buď v Severnej alebo Južnej Karolíne, zasiahne vo štvrtok. Avšak vplyvy prírodného živlu sa začnú prejavovať už v stredu, oznámilo NHC.

Ľudia sa pripravujú na
Zdroj: SITA/AP Photo/Mic Smith

Guvernér Južnej Karolíny Henry McMaster nariadil povinnú evakuáciu celého pobrežia štátu a jej začiatok je stanovený na utorok. Príkaz sa podľa jeho slov bude týkať približne milióna ľudí. Obyvateľom niektorých častí Severnej Karolíny a Virgínie takisto dali príkaz, aby sa presunuli na bezpečnejšie miesta.

Guvernér Severnej Karolíny Roy Cooper vyzval takisto obyvateľov, aby si stiahli aplikáciu Ready NC alebo sledovali Krízový štáb Severnej Karolíny na Facebooku a Twitteri, kde nájdu aktualizované správy o počasí a kde sa ľudia dozvedia, ako sa pripraviť na hurikán. Informovala o tom tlačová agentúra AP. Odborníci z NHC varovali, že vlnobitie bude životu nebezpečné, ľudí bude ohrozovať aj výnimočnej hustý, prudký lejak a záplavy.

Ľudia sa pripravujú na
Zdroj: SITA/AP Photo/Mic Smith

Americký prezident Donald Trump na Twitteri napísal, že guvernéri štátov a Federálna agentúra pre mimoriadne situácie (FEMA) ho o situácii informovali, a vyzval obyvateľov, aby "boli pripravení, opatrní a v BEZPEČÍ!" Florence je šiesty hurikán súčasnej sezóny a prichádza pred hurikánmi Isaac a Helene, ktoré sa sformovali nad Atlantickým oceánom, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Ľudia sa pripravujú na
Zdroj: SITA/Grace Beahm Alford/The Post And Courier via AP


Galéria

Hurikán Florence Ľudia sa pripravujú na Ľudia sa pripravujú na Ľudia sa pripravujú na

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články