VIDEO Západ Európy ochromili silné búrky: Okamžitá evakuácia, veľké škody a chaos | Topky.sk

°C

Utorok, 12. november 2019. Meniny má Svätopluk, zajtra Stanislav.

VIDEO Západ Európy ochromili silné búrky: Okamžitá evakuácia, veľké škody a chaos

Zdroj: YouTube/Guardian News
10.08.2018 09:05

PARÍŹ - Stovky francúzskych záchranárov evakuovali vo štvrtok i s pomocou vrtuľníkov zhruba 1600 ľudí prevažne z kempingov v troch departmentoch na juhu Francúzska, kde prudké lejaky spôsobili bleskové záplavy a rozvodnenie riek. S odvolaním sa na vyhlásenie francúzskeho ministra vnútra Gérarda Collomba o tom informovala agentúra AP.


Záplavami najhoršie zasiahnutý bol department Gard, kde z letného táboriska pri obci Saint-Julien-de-Peyrolas evakuovali 119 detí, z ktorých mnohé pochádzali z Nemecka. Vysokopostavený predstaviteľ tohto departmentu Thierry Dousset povedal pre televíznu stanicu BFM-TV, že v celom Garde evakuovali z piatich kempingov zhruba 750 ľudí.

Podľa BFM-TV je nezvestnou osobou 70-ročný Nemec, ktorý dohliadal na jeden z kempingov a údajne ho v dodávke zmietla záplavová voda. Po mužovi pátrali aj potápači. 

S drobnými poraneniami previezli do nemocníc v departmente Gard podľa miestnych úradov dovedna 10 ľudí vrátane štyroch nemeckých detí, ktoré v meste Bagnols-sur-Ceze hospitalizovali pre podchladenie. 

VIDEO Západ Európy ochromili
Zdroj: SITA/Stéphane Decoux via AP

Pri evakuáciách, ku ktorým došlo aj v departmentoch Ardeche a Drôme, pomáhalo asi 400 hasičov a žandárov. Množstvo ciest zostalo v oblasti aj v noci na piatok neprejazdných. Podľa miestnych úradov nejaký čas potrvá, kým záplavy ustúpia. Ľudí preto vyzvali, aby ostali ostražití. 

Železničné obmedzenia po silnej búrke v Nemecku

Obmedzenia vo vlakovej doprave v dôsledku nepriaznivého počasia predovšetkým na severe Nemecka platili aj v piatok ráno, informuje agentúra DPA. Kvôli škodám, ktoré vo štvrtok v krajine spôsobil búrkový front Nadine, museli cestujúci mnohých vlakových spojov diaľkovej dopravy počítať s rozsiahlymi meškaniami, uviedli nemecké železnice. 

VIDEO Západ Európy ochromili
Zdroj: TASR/Bodo Marks/dpa

Uzatvorené zostali železničné trate na trasách Hannover-Hamburg-Kiel, Brémy-Hamburg a Osnabrück-Löhne. Dokedy tieto obmedzenia potrvajú, nebolo bezprostredne známe. Na ostatných tratiach vlaky čiastočne presmerovali, aj v regionálnej vlakovej doprave však pasažieri museli rátať s výpadkami či meškaniami.

VIDEO Západ Európy ochromili
Zdroj: TASR/Bodo Marks/dpa

Silné búrky sa nad veľkými časťami územia Nemecka prehnali vo štvrtok večer a spôsobili rozsiahle škody a chaos v doprave, pripomína DPA. Prevádzku nakrátko prerušilo aj letisko vo Frankfurte nad Mohanom. 

VIDEO Západ Európy ochromili
Zdroj: TASR/Bodo Marks/dpa

VIDEO Západ Európy ochromili
Zdroj: TASR/Bodo Marks/dpa


Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/euronews (на русском), Twitter/BBC Radio 5 Live

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články