Trump ide na to zostra: Navrhol, aby krajiny NATO vyčlenili na obranu štyri percentá HDP | Topky.sk

Piatok, 22. február 2019. Meniny má Etela, zajtra Roman, Romana.

Trump ide na to zostra: Navrhol, aby krajiny NATO vyčlenili na obranu štyri percentá HDP

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: TASR/AP Photo/Pablo Martinez Monsivais/pool
11.07.2018 19:41

BRUSEL - Americký prezident Donald Trump povedal v stredu partnerom zo Severoatlantickej aliancie, že by mali zvýšiť svoje výdavky na obranu až do výšky štyroch percent hrubého domáceho produktu (HDP) namiesto v minulosti dohodnutého cieľa dvoch percent. Slová amerického lídra zo summitu NATO v Bruseli potvrdila podľa agentúry DPA hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová.


"Počas pripomienok na dnešnom summite NATO, (Trump) navrhol, aby členské štáty nielen dosiahli záväzok dvoch percent svojho HDP na obranu, ale aby ho zvýšili na štyri percentá," povedala hovorkyňa Sandersová po rokovaní lídrov NATO za zatvorenými dverami. "Prezident Trump si želá, aby naši spojenci zdieľali viac záťaže a minimálne splnili už stanovené záväzky," dodala.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa vo všetkých svojich vyjadreniach snaží vystupovať zmierlivo a v duchu jednoty Aliancie. Ústretovosť voči požiadavkám Spojených štátov na vyššie obranné výdavky a spoločné zdieľanie nákladov na chod Aliancie zdôvodnil slovami, že spojenci by to nemali robiť preto, aby "sa zapáčili Amerike", ale preto, že je to v záujme všetkých členov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články