Štart japonskej rakety MOMO dopadol katastrofálne: FOTO Spadla a explodovala | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Štart japonskej rakety MOMO dopadol katastrofálne: FOTO Spadla a explodovala

Štart japonskej rakety MOMO dopadol veľmi zle. Krátko po štarte raketa spadla a vybuchla.
Štart japonskej rakety MOMO dopadol veľmi zle. Krátko po štarte raketa spadla a vybuchla.
Zdroj: SITA/Masanori Takei/Kyodo News via AP
30.06.2018 18:50

TOKIO - Štart rakety MOMO vyrobenej súkromnou japonskou firmou sa v sobotu skončil neúspechom. Výrobca rakety, spoločnosť Interstellar Technologies, informoval, že raketa krátko po štarte spadla a vybuchla. Informovala o tom v sobotu televízna stanica SKY News.


Raketa štartovala z oblasti mesta Taiki na ostrove Hokkaidó. Podarilo sa jej vyletieť do výšky len niekoľko desiatok metrov, potom z časti, kde sa nachádzali motory, začal vychádzať čierny dym. Po náraze na zem raketa vybuchla a na mieste jej dopadu - v tesnej blízkosti štartovacej plošiny - vypukol požiar. Nikto však pri ňom nebol zranený. Plamene sa podarilo rýchlo uhasiť.

Štart japonskej rakety MOMO
Zdroj: SITA/Masanori Takei/Kyodo News via AP

Spoločnosť Interstellar Technologies teraz analyzuje príčiny neúspešného štartu svojej rakety. Neúspechom sa skončil aj let prvej rakety MOMO vlani v júli.  Vtedy bol problém s vysielaním telemetrických údajov do riadiaceho centra. V dôsledku toho padlo rozhodnutie o vyradení motorov rakety, ktorá potom spadla do vôd Tichého oceánu.

Raketa MOMO má desať metrov a váži okolo tony. Mala by byť schopná vyletieť do výšky okolo 100 kilometrov. Cieľom spoločnosti Interstellar Technologies, ktorú založil japonský podnikateľ Takafumi Horie, je vynášať mikrosatelity na suborbitálne a orbitálne dráhy.


Galéria

Štart japonskej rakety MOMO Štart japonskej rakety MOMO

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články