°C

Sobota, 15. august 2020. Meniny má Marcela, zajtra Leonard.

Japonské peklo! VIDEO Najsilnejšie povodne za desaťročia, mesačná krajina a skoro 200 mŕtvych

Povodne zasiahli juhozápadné časti Japonska
Povodne zasiahli juhozápadné časti Japonska
Zdroj: Kyodo News via AP
11.07.2018 09:29

HIROŠIMA - V dôsledku nedávnych záplav a zosuvov pôdy v Japonsku zahynulo najmenej 179 ľudí. Vyplýva to z novej bilancie, ktorú dnes podľa agentúry AFP uverejnila japonská vláda. Po niekoľkých ďalších osobách z miest, ktoré zasiahli najsilnejší lejaky za posledných 30 rokov, záchranári stále pátrajú. Evakuačné centrum v jednom z ťažko postihnutých miest Kurašiki dnes navštívi premiér Šinzó Abe.


Dážď ustáva ale počet obetí sa zvyšuje: FOTO Japonsko sa pomaly spamätáva z katastrofy

V Kurašiki sa voda vyliala z brehov rieky a zasiahla obývanú časť, v ktorej zomrelo viac ako 40 ľudí. Výdatne pršať začalo v piatok a cez víkend sa dážď ešte zintenzívnil.

Japonsko sa pomaly spamätáva
Zdroj: SITA/Kyodo News via AP

Rieky sa vyliali z brehov a zaplavené boli rozsiahle oblasti na juhu a západne krajiny. Desiatky tisíc záchranárov a dobrovoľníkov podľa agentúry AP už piaty deň bojujú s následkami katastrofy a hľadajú nezvestných.

Záchranné práce ale komplikuje teplo. Meteorológovia varovali, že dnes hrozia búrky a možno aj ďalšie záplavy.

Premiér Abe kvôli záplavám odložil plánovanú cestu do Belgicka, kde sa mal zúčastniť summitu EÚ-Japonsko, do Francúzska, Saudskej Arábie a Egypta.

Prudké dažde v Japonsku
Zdroj: SITA/Koji Harada/Kyodo News via AP

Povodne zasiahli juhozápadné časti
Zdroj: Kyodo News via AP

Súčasné katastrofálne záplavy patria k najtragickejším živelným pohromám v Japonsku za posledné štvrťstoročie, ak sa odhliadne od dvoch najhorších - zemetrasenia a cunami v roku 2011 (skoro 19 000 mŕtvych) a ničivého zemetrasenia v Kóbe o 16 rokov skôr (5500 obetí).


Galéria

Povodne zasiahli juhozápadné časti Japonsko sa pomaly spamätáva Prudké dažde v Japonsku Povodne zasiahli juhozápadné časti Počet nezvestných osôb za Prudké dažde v Japonsku

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK
VIDEO: YouTube/Guardian News/Euronews/ABC News (Australia)/AFP news agency

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články