Novinár (†32) zomrel za záhadných okolností: Stali sa mu osudnými články o žoldnieroch v Sýrii? | Topky.sk

Nedeľa, 22. júl 2018. Meniny má Magdaléna, zajtra Oľga.

Novinár (†32) zomrel za záhadných okolností: Stali sa mu osudnými články o žoldnieroch v Sýrii?

Maksim Borodin
Maksim Borodin, Zdroj: FB/Max Borodin
16.04.2018 16:00

MOSKVA - V nemocnici v ruskom meste Jekaterinburg zomrel v nedeľu investigatívny novinár Maksim Borodin. Podľahol zraneniam, ktoré utrpel pri páde z okna svojho bytu. Informovala o tom na svojej webovej stránke rozhlasová stanica Slobodná Európa. Podľa ruskej polície išlo pravdepodobne o samovraždu, žurnalistovi kolegovia však s tou verziou nesúhlasia.


Násilná a krvavá vojna, Sýria v ohni už sedem rokov: Každodenný boj o život, utrpenie nevinných

Borodin zomrel v nedeľu v nemocnici v Jekaterinburgu bez toho, aby po páde z okna svojho bytu, nachádzajúceho sa na piatom poschodí, znovu nadobudol vedomie. Úrady jeho smrť oficiálne vyšetrujú ako samovraždu. Hovorca polície vo Sverdlovskej oblasti uviedol, že je nepravdepodobné, že by v prípade Borodinovho úmrtia išlo o trestný čin.

Dvere jeho bytu boli údajne zamknuté a v zámku bol zvnútra zasunutý kľúč. Na dverách sa nenašli stopy po násilnom vniknutí. V byte však nebol nájdený ani list na rozlúčku. Šéfredaktorka denníka Novij Deň, pre ktorý Borodin pracoval, naopak uviedla, že neverí, že redaktor spáchal samovraždu. 

Novinár (†32) zomrel za
Zdroj: FB/Max Borodin

Záhadné okolnosti smrti

Borodinov priateľ Vjačeslav Baškov v nedeľu na Facebooku uviedol, že ho Borodin 11. apríla o 17.00 h kontaktoval s tým, že dom, v ktorom býval obkľúčili príslušníci "bezpečnostných síl" oblečení v maskáčoch a kuklách. Podľa Baškova pôsobil Borodin vystrašene, nesprával sa však hystericky a nebol opitý.

Údajne mu povedal, že sa u neho pravdepodobne chystá domová prehliadka, a polícia čaká na súdny príkaz, pričom ho požiadal, aby mu našiel právnika. O hodinu neskôr mu však Borodin telefonoval naspäť a povedal, že sa pomýlil a bezpečnostné sily mali v blízkosti jeho domu len nejaké cvičenie. 

"Potom som mu už nevolal," napísal Baškov, "i keď som čakal, že niečo napíše na Facebooku. Už sa však neozval a 13. (apríla) som sa z médií dozvedel, že Maksima našli pod jeho balkónom a previezli ho na oddelenie ARO", dodal Baškov. Borodin sa v rámci svojej novinárskej práce venoval organizovanému zločinu a korupcii. V posledných týždňoch sa podrobne venoval úmrtiam ruských žoldnierov pôsobiacich v Sýrii a zverejnil mená viacerých bojovníkov z mesta Asbest, ktorí v Sýrii padli.

Novinár (†32) zomrel za
Zdroj: FB/Max Borodin

Ruskí žoldnieri v Sýrii

Začiatkom februára podnikla skupina ruských žoldnierov vyzbrojených ťažkou technikou útok na územie ovládané sýrskymi vzbúrencami, ktorých podporujú Spojené štáty a ich spojenci. Američanmi vedená koalícia odpovedala náletmi, pri ktorých údajne zahynulo niekoľko desiatok ruských bojovníkov.

Podľa niektorých medializovaných správ si incident vyžiadal životy až 200 Rusov, čo však oficiálne miesta v Moskve nikdy nepotvrdili. Rusko je jedným z najdôležitejších spojencov režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, proti ktorému bojuje viacero skupín vzbúrencov podporovaných Washingtonom. 


Galéria

Maksim Borodin

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: FB/Max Borodin

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články