Macron odhalil pravdu o ofenzíve v Sýrii: Presvedčili sme Trumpa, on sa chcel stiahnuť | Topky.sk

Sobota, 21. júl 2018. Meniny má Daniel, zajtra Magdaléna.

Macron odhalil pravdu o ofenzíve v Sýrii: Presvedčili sme Trumpa, on sa chcel stiahnuť

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron, Zdroj: SITA/AP Photo/Thibault Camus
16.04.2018 09:01

PARÍŽ - Francúzsko presvedčilo amerického prezidenta Donalda Trumpa, že je potrebné zostať v Sýrii a podniknúť vzdušné útoky v odplate za údajný útok chemickými zbraňami. Uviedol to v nedeľu francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorého vyjadrenie citovala agentúra AP.


USA, Británia a Francúzsko mali na útok na území Sýrie "plnú medzinárodnú legitimitu," povedal Macron v rozhovore pre miestne televízne stanice BFMTV a RMC a tiež investigatívny internetový server Mediapart. "Šlo o odvetný krok, nie vojnový čin", povedal Macron pri obhajobe operácie. 

Vzdušné útoky na území Sýrie označil Macron za doteraz jeho najväčšiu výzvu v oblasti zahraničnej politiky. Zdôraznil, že Francúzsko je na diplomatickej scéne a v Organizácii Spojených národov (OSN) najaktívnejšia krajina. 

"Pred desiatimi dňami chcel prezident Trump zo Sýrie stiahnuť americké vojenské jednotky. Presvedčili sme ho, že je potrebné (v Sýrii) zostať," povedal Macron. Dodal, že Trumpa tiež presvedčil, aby útoky obmedzil na chemické zariadenia. 

Macron tiež avizoval diplomatické snahy zo strany Francúzska zamerané na hľadanie mierového riešenia tamojšieho dlhoročného konfliktu. Do novej diplomatickej iniciatívy chce Francúzsko zahrnúť západné mocnosti, Rusko a Turecko. Francúzsko, USA a Británia v noci na sobotu vykonali vzdušné útoky na ciele v Sýrii, a to v odplate za údajný útok chemickými zbraňami v meste Dúmá, z ktorého obviňujú sýrsku vládu.

Trump trvá na stahnutí vojakov

"Americká misia sa nezmenila: prezident má jasno v tom, že chce, aby sa americké sily vrátili domov tak rýchlo, ako to len bude možné," povedala v nedeľu večer hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová. Jej vyhlásenie odznelo po tom, ako francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že sa mu podarilo presvedčiť Trumpa o potrebe zotrvania amerických vojakov v Sýrii.

Hovorkyňa v tejto súvislosti zdôraznila, že Spojené štáty sú odhodlané dosiahnuť úplnú porážku extrémistickej organizácie Daeš v blízkovýchodnom regióne a zaistiť, aby sa militanti nemohli opäť vrátiť na stratené pozície. "Okrem toho očakávame od našich regionálnych spojencov a partnerov, aby prevzali väčšiu vojenskú i finančnú zodpovednosť za regionálnu bezpečnosť," uviedla Sandersová. 

Donald Trump pri oznamovaní sobotňajšieho vojenského zákroku na území Sýrie vyhlásil, že "Amerika za žiadnych okolností nezostane v Sýrii na neurčito... Tešíme sa na ten deň, keď budeme môcť našich bojovníkov dostať domov," ubezpečil.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP Photo/Thibault Camus

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články