Pondelok, 17. máj 2021. Meniny má Gizela, zajtra Viola.

Hanba a škandalózne odhalenie: Nehorázne zaobchádzanie europoslancov s cudzími peniazmi

Zdroj: thinkstock.com
29.03.2018 19:00

BRUSEL - Europoslanci z politickej skupiny Európa národov a slobody (ENF) si z peňazí daňových poplatníkov kupovali aj šampanské, luxusné jedlá či drahé vianočné dary. Uvádza sa to v stanovisku Výboru Európskeho parlamentu pre rozpočet, v ktorého vo štvrtok citovala agentúra DPA.


Finančný výkaz skupiny za rok 2016 bol predmetom externého auditu, počas ktorého sa zistilo "viacero prípadov nesúladu" s pravidlami Európskeho parlamentu (EP). Výdavky, pri ktorých sa zistili pochybenia, prevyšujú sumu 400.000 eur.

Členmi skupiny ENF sú euroskeptické a krajne pravicové strany ako francúzsky Národný front (FN), talianska Liga severu, rakúska Strany slobodných (FPÖ) či česká Sloboda a priama demokracia (SPD). Podľa zistení rozpočtového výboru si členovia ENF v roku 2016 okrem iného zakúpili 228 fliaš šampanského.

"Jedlá v hodnote 400 eur na osobu sú neprimerané a nezlučiteľné so zásadami riadneho finančného hospodárenia, a preto ich nemožno akceptovať," píše ďalej vo svojej správe rozpočtový výbor. To isté sa podľa neho týka aj 110 vianočných darčekov, z ktorých každý stál 100 eur.

Príslušný výbor europarlamentu zistil porušenie pravidiel pri výdavkoch celkovo prevyšujúcich sumu 388.000 eur. Zaznamenal pritom nedodržanie stanovených finančných limitov alebo princípov verejného obstarávania, v dôsledku čoho mohlo dôjsť ku konfliktu záujmov. V prípade zhruba 39.000 eur ENF nedoložil potrebnú dokumentáciu. 

V stanovisku rozpočtového výboru sa uvádza, že skupina ENF by mala uvedené prostriedky vrátiť. Výbor svoje zistenia 23. marca zaslal predsedovi EP Antoniovi Tajanimu. V prípade finančných výkazov za rok 2016, ktoré predložilo zvyšných sedem politických skupín v EP, sa nezrovnalosti nezistili. 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články