Streda, 20. október 2021. Meniny má Vendelín, zajtra Uršula.

Riaditeľ britskej firmy odhalil veľké Trumpovo tajomstvo: Vďaka tomuto vyhral voľby

Alexander Nix
Alexander Nix
Zdroj: SITA/Dominic Lipinski/PA via AP
21.03.2018 06:10

LONDÝN - Generálny riaditeľ britskej firmy Cambridge Analytica Alexander Nix povedal v rozhovore, ktorý tajne nahrala a v utorok odvysielala britská spravodajská televízia Channel 4, že jeho spoločnosť zohrala hlavnú úlohu pri zabezpečení tesného víťazstva Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA v roku 2016.


Firma Cambridge Analytica následne oznámila, že Nixa dočasne zbavila funkcie, keďže prebieha nezávislé vyšetrovanie tajne nakrútenej televíznej reportáže. Nix v nej totiž rozprával aj o nečestných metódach firmy, ktorými pomohla svojim klientom ovplyvniť a zvrátiť predvolebné kampane.

"Nedávne výroky pána Nixa, tajne nahraté stanicou Channel 4, a ďalšie tvrdenia nereprezentujú hodnoty ani činnosť firmy. Jeho dočasné odvolanie odzrkadľuje vážnosť, s akou sa pozeráme na toto porušenie (našich zásad)," napísala v utorok vo vyhlásení správna rada firmy, ktorú citovali tlačové agentúry AP a DPA. Britská televízia počas utajovanej akcie zachytila na videu Nixa, ako sa vychvaľuje metódami práce - napríklad tým, že využíva úplatky a zvádzanie na ovplyvňovanie volieb.

Nix vo videu tvrdí, že firma je ochotná použiť tzv. medové pasce, umiestňovať falošné správy na internete, najímať utajených spolupracovníkov a zriaďovať nepravé inštitúcie či falošné webové stránky, aby takto zhromaždila údaje.

Britský úrad na ochranu dát už vyšetruje, či Facebook urobil dostatočné opatrenia na ochranu osobných údajov užívateľov tejto sociálnej siete. Stalo sa tak práve po zverejnených správach, že britská firma Cambridge Analytica nečestne získala súkromné informácie z miliónov účtov amerických užívateľov Facebooku na podporu volebnej kampane prezidenta USA Trumpa v roku 2016.

Informovala o tom v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na britskú komisárku pre informácie Elizabeth Denhamovú. V súvislosti s týmto odhalením sa komisárka dožaduje príkazu na prehľadanie kancelárií spoločnosti Cambridge Analytica. 

Vyšetrovania spoločností Cambridge Analytica a Facebook sú súčasťou širšieho prieskumu o zneužívaní osobných údajov, uviedla Denhamová, ktorej úlohou je presadzovať britské zákony na ochranu osobných údajov.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/Dominic Lipinski/PA via AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články