Odporný výrok prezidenta: Povstalkyniam treba strieľať medzi nohy, vyhlásil Duterte | Topky.sk

Pondelok, 20. august 2018. Meniny má Anabela, zajtra Jana.

Odporný výrok prezidenta: Povstalkyniam treba strieľať medzi nohy, vyhlásil Duterte

Rodrigo Duterte
Rodrigo Duterte
Zdroj: SITA/AP Photo/Bullit Marquez
13.02.2018 17:25

MANILA 13. februára (SITA/AP) - Filipínsky prezident Rodrigo Duterte vyhlásil, že ženským členkám komunistických povstaleckých oddielov treba strieľať medzi nohy, aby boli "nepoužiteľné". Vyjadrenie politika, ktorý sa podobnými výrokmi "preslávil" už aj v minulosti, vyvolalo zhrozenie západných médií a mimovládnych organizácií.


Slová o strieľaní do genitálií zazneli v Duterteho plamennom prejave pri príležitosti zajatia komunistických povstalcov, ktorí sa dobrovoľne vydali do rúk Duterteho jednotiek. "Povedzte vojačkám, že toto je nový príkaz od šéfa: Nebudeme vás zabíjať. Iba vás strelíme do vagíny, takže, keď nebudete mať vagínu, budete nepoužiteľné," vyhlásil filipínsky prezident, pričom jeho slová podľa agentúry AP vyvolali v radoch obecenstva výbuch smiechu.

Podľa mimovládnej organizácie Human Rights Watch (HRW) šlo o "ďalšie zo série jeho mizogýnnych, hanlivých a ponižujúcich vyjadrení o ženách". Duterte podľa HRW takýmito výrokmi priamo podnecuje príslušníkov svojich ozbrojených síl, aby voči ženám páchali sexuálne násilie.

Duterte je známy ako politik, ktorý sa vyžíva v násilí, o masovom zabíjaní hovorí v pozitívnom zmysle slova a často odkazuje povstalcom a členom drogových gangov, že ich všetkých pozabíja a utopí v mori. Na kauzu znásilnenia austrálskej misionárky v meste, kde bol kedysi starostom, napríklad v minulosti reagoval vyhlásením, že on ako starosta mal byť podľa správnosti medzi prvými.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA/AP Photo/Bullit Marquez

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články