Rusko priznalo, že zaostáva: Raketu podobnú Falcon Heavy bude mať najskôr o desať rokov | Topky.sk

°C

Nedeľa, 8. december 2019. Meniny má Marína, zajtra Izabela.

Rusko priznalo, že zaostáva: Raketu podobnú Falcon Heavy bude mať najskôr o desať rokov

Falcon Heavy
Falcon Heavy
Zdroj: TASR/AP Photo/Terry Renna
07.02.2018 13:45

MOSKVA - Raketu podobnú modelu Falcon Heavy z dielne súkromnej americkej súkromnej spoločnosti SpaceX bude mať Rusko najskôr o desať rokov. V rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy to v stredu uviedol člen Ruskej akadémie kozmonautiky Alexandr Železňakov.


Priznal, že Rusko má problémy pri napredovaní so svojím programom vývoja vesmírnych rakiet a začína "ďaleko zaostávať" za zaoceánskymi partnermi. Železňakov spresnil, že od začiatku letových skúšok "našej superťažkej rakety nás delí minimálne desať rokov". "Je to škoda," dodal, "a to aj s ohľadom na úspechy z minulosti".

Železňakov sa domnieva, že v záujme Ruska a jeho bezpečnosti je "predsa len nutné mať v arzenáli rakety podobnej triedy". "Nie je nutné používať ich práve teraz, ale je absolútne nutné mať možnosť vynášať ťažké náklady na obežnú dráhu, pretože nie je jasné, ako sa vyvinie situácia vo svete, ktorá sa v posledných rokoch stále viac vyostruje," vysvetlil. "Medzinárodná spolupráca sa môže aj prerušiť," varoval ruský vedec.

Štart rakety Falcon Heavy označil Železňakov za "zaujímavú a dôležitú udalosť", a to pre celé ľudstvo. V rozhovore pre agentúru RIA Novosti uviedol, že bez ohľadu na postoj k zakladateľovi spoločnosti SpaceX Elonovi Muskovi a jeho aktivitám "treba priznať, že významne prispel k rozvoju kozmonautiky".


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR/AP Photo/Terry Renna

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články