°C

Nedeľa, 25. október 2020. Meniny má Aurel, zajtra Demeter.

V Južnom Sudáne hrozí najhoršia utečenecká kríza od genocídy v Rwande, varuje OSN

Situácia v Južnom Sudáne je extrémne vážna
Situácia v Južnom Sudáne je extrémne vážna
Zdroj: SITA/AP Photo/Sam Mednick
01.02.2018 21:25

JOHANNESBURG - V Južnom Sudáne hrozí najhoršia utečenecká kríza v Afrike od genocídy v Rwande v roku 1994, varovali vo štvrtok Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) a Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).


Boje v krajine vyhnali zo svojich domovov tretinu tamojšieho obyvateľstva. Očakáva sa, že počet utečencov z Južného Sudánu do konca roka dosiahne tri milióny, uvádza sa vo vyhlásení oboch organizácií OSN, z ktorého citovala agentúra DPA.

"Cena za konflikt v Južnom Sudáne dosiahla obrovské rozmery. Ak sa vojna neskončí, počet utečencov sa v roku 2018 zvýši z dva a pol na tri milióny," uviedol vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi. 

Viac ako milión utečencov z Južného Sudánu už prijala susedná Uganda. Obyvatelia z tejto najmladšej krajiny sveta utiekli tiež do Sudánu, Kene, Etiópie, Konžskej demokratickej republiky a Stredoafrickej republiky.  

Vojnu v Južnom Sudáne rozpútalo v roku 2013 rozhodnutie prezidenta Salvu Kiira prepustiť svojho zástupcu Rieka Machara. Boje sa vedú najmä pozdĺž etnických hraníc medzi silami lojálnymi Kiirovi, ktorý pochádza z etnickej skupiny Dinka, a silami lojálnymi Macharovi, ktorý je z menšinového kmeňa Nuerov. 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP Photo/Sam Mednick

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články