Smrteľné lejaky v Kalifornii: Zosuvy pôdy pripravili o život už 13 ľudí | Topky.sk

Sobota, 21. júl 2018. Meniny má Daniel, zajtra Magdaléna.

Smrteľné lejaky v Kalifornii: Zosuvy pôdy pripravili o život už 13 ľudí

Potvrdili najmenej 13 mŕtvych.
Potvrdili najmenej 13 mŕtvych., Zdroj: SITA/Mike Eliason/Santa Barbara County Fire Department via AP
10.01.2018 06:50

LOS ANGELES - Hustý lejak neďaleko lokality nedávnych obrovských požiarov v južnej Kalifornii vyvolal zosuv pôdy a prúdy bahna. Potvrdených je najmenej 13 mŕtvych ľudí a niekoľko ďalších osôb je stále nezvestných. Informovala o tom v stredu tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na úrady.


"Zažívame veľmi náročné hodiny," uviedla Yaneris Munizová, hovorkyňa juhokalifornského okresu Santa Barbara. Dodala, že pátracie a záchranné operácie pokračujú. K väčšine úmrtí došlo v oblasti mesta Montecito v spomínanom okrese Santa Barbara, ktorá sa nachádza nižšie pod územím, kde minulý mesiac vyčíňal lesný požiar Thomas.

Smrteľné lejaky v Kalifornii:
Zdroj: SITA/AP Photo/Michael Owen Baker

Prúdy bahna a trosiek sú plytké a pozostávajú z materiálov, ktoré sú dostatočne mokré na to, aby sa pohybovali rýchlo, uviedla americká geologická služba USGS. Takéto prúdy vzniknú vtedy, keď výdatný dážď zasiahne veľmi suché oblasti. Tento jav v počasí nazvali noviny Los Angeles Times "kalifornský cyklus od sucha k potope".

"Prúdy bahna a trosiek", ktoré vznikli počas nočného hustého lejaku, obsahovali stromy, elektrické vedenie a špinu. Úplne preto zatarasili cesty a zmietli domy. Najmenej 50 ľudí bolo zachránených, približne 25 osôb utrpelo zranenia a niekoľko ľudí je stále nezvestných, spresnila Munizová. Zo zničeného domu v Montecite zachránili 14-ročné dievča, ktoré tam bolo uviaznuté niekoľko hodín.

Hustý lejak má podľa očakávania trvať aj v stredu dopoludnia. Montecito je napríklad domovom americkej moderátorky a filantropky Oprah Winfreyovej, moderátorky a komičky Ellen DeGeneres i niekoľkých ďalších celebrít. "Milujem celé Montecito. Posielam odkaz lásky všetkým rodinám a úžasným záchranárom, ktorí statočne vzdorujú zosuvom," napísala na Twitteri DeGeneres.


Galéria

Potvrdili najmenej 13 mŕtvych.

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/Mike Eliason/Santa Barbara County Fire Department/via AP/Michael Owen Baker

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články