Južná Kórea a KĽDR vydali po skončení rozhovorov spoločné vyhlásenie | Topky.sk

°C

Piatok, 13. december 2019. Meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava.

Južná Kórea a KĽDR vydali po skončení rozhovorov spoločné vyhlásenie

Hlava delegácie KĽDR - Ri Son Gwon (v strede)
Hlava delegácie KĽDR - Ri Son Gwon (v strede)
Zdroj: SITA/AP
09.01.2018 14:50

PCHANMUNDŽOM - Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) súhlasila v utorok s návrhom Južnej Kórey na uskutočnenie spoločných rozhovorov o vojenských otázkach, ktorých cieľom je zmiernenie napätia medzi oboma krajinami.


KĽDR tiež súhlasila s vyslaním delegácie na februárové zimné olympijské hry v juhokórejskom Pchjongčchangu, uvádza sa v spoločnom vyhlásení delegácií oboch krajín po skončení rozhovorov delegácií Južnej Kórey a KĽDR v pohraničnej dedine Pchanmundžom, napísala agentúra Jonhap.

Súčasťou spoločného vyhlásenia však nie je návrh juhokórejskej delegácie na uskutočnenie rozhovorov o humanitárnych otázkach. Konkrétne malo ísť o rokovania predstaviteľov Červeného kríža z oboch krajín, na ktorých sa mali dohodnúť nové stretnutia kórejských rodín rozdelených vojnou z rokov 1950-53.

Počas prvých oficiálnych rozhovorov od roku 2015 sa obe delegácie v Pchanmundžome dohodli na zriadení priamej vojenskej linky a začatí spolupráce a rozvoji vzťahov prostredníctvom rokovaní na rozličných úrovniach. 

Zástupcovia Severnej a Južnej Kórey sa stretli zoči-voči prvýkrát od decembra 2015. Rozhovory sa konali v tzv. Dome mieru, ktorý sa nachádza na juhokórejskej strane demarkačnej línie. Severokórejský vodca Kim Čong-un a juhokórejský prezident Mun Če-in mohli priebeh stretnutia sledovať naživo a mohli doň zasiahnuť prostredníctvom horúcej linky.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články