°C

Piatok, 27. november 2020. Meniny má Milan, zajtra Henrieta.

VIDEO Hotové peklo: V Taliansku aj Švajčiarsku sneh odrezal od sveta alpské strediská

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP
05.01.2018 22:00

CERVINIA - Sneh odrezal od okolitého sveta alpské lyžiarske strediská v mestách Cervinia v Taliansku a Adelboden vo Švajčiarsku. Informovala o tom v piatok spravodajská televízia BBC. Talianske média uviedli, že mesto Cervinia ležiace v údolí Aosta je z polovice "pochované" pod dvoma metrami čerstvého snehu.


Uviazlo tam približne 10.000 turistov. Vzhľadom na vysoký stupeň lavínového nebezpečenstva sú lyžiarske vleky na tamojších zjazdovkách mimo prevádzky. Podľa výpovede jedného z turistov "je v Cervinii kvôli lavínovému nebezpečenstvu uzavretá hlavná cesta do Valtournenche... sneh z ciest odpratávajú všetkým, čím je to možné, bagrami, lopatami aj snehovými odhŕňačmi". 

Podobná núdzová situácia postihla aj švajčiarske mesto Adelboden, kde na odstránenie sutín po zosuve pôdy povolali armádu. V mnohých strediskách platí štvrtý z piatich možných stupňov lavínového nebezpečenstva.

Počasie ohrozilo lyžiarske preteky Svetového pohára, ktoré sa v Adelbodene majú konať tento víkend. Podľa tamojších novín je nepriechodná cesta zo strediska do mesta Frutigen. Podľa správ švajčiarskych médií sa ale preteky uskutočnia a úrady na sprejazdnení cesty pracujú. 

Aj v tirolskom regióne v Rakúsku platí vysoký stupeň lavínového nebezpečenstva a mnohé cesty sú neprejazdné. Vo Vorarlbersku platí štvrtý z piatich možných stupňov lavínového nebezpečenstva. 

Vo francúzskych Alpách zatvorili lyžiarske zjazdovky vo Val d'Isere - v jednom z najväčších stredísk - a v Chamonix pozastavili väčšinu vlekov. Tlaková níž Eleanor sprevádzaná silným vetrom a dažďom zasiahla Švajčiarsko, Írsko, Britániu, Francúzsko, Holandsko či Nemecko.


Nástroje k článku



ZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP,
VIDEO: Youtube

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články