Štvrtok29. február 2024, meniny má Radomír, zajtra Albín

Vzťahy medzi Izraelom a UNESCO sú na bode mrazu: Krajina požiadala o vystúpenie

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu potvrdil, že jeho krajina vystúpi z Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu potvrdil, že jeho krajina vystúpi z Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (Zdroj: TASR/Amir Cohen/Pool Photo via AP)

JERUZALEM - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu potvrdil, že jeho krajina vystúpi z Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), napísala agentúra DPA.

"Myslím, že vzhľadom na zaujatý, jednostranný a absurdný postoj tejto organizácie k nám, je to nevyhnutné," uviedol na úvod pravidelného nedeľného zasadnutia svojho kabinetu izraelský premiér. Netanjahu v piatok nariadil veľvyslancovi Izraela pri UNESCO Karmelovi Šamovi ha-Kohenovi, aby podal oficiálnu žiadosť o vystúpenie krajiny z tejto organizácie, čo by sa malo stať ešte do konca tohto roka. Krajina potom prestane byť členom UNESCO do konca roku 2018.

Dôvodom odchodu Izraela z UNESCO sú "systematické útoky" na židovský štát zo strany tejto organizácie. V rovnakom čase rady UNESCO opustia aj Spojené štáty, a to z rovnakého dôvodu ako Izrael. USA toto svoje rozhodnutie oznámili v októbri s tým, že ich k nemu viedla okrem iného nutnosť zásadnej reformy organizácie, ale aj jej "zaujatosť voči Izraelu".

UNESCO v minulosti okrem iného kritizovalo Izrael za jeho aktivity na západnom brehu Jordánu a vo východnom Jeruzaleme. Izrael vlani prerušil spoluprácu s UNESCO kvôli kontroverznej rezolúcii, v ktorej sa uvádza, že židia nemajú žiadnu spojitosť s posvätnými miestami v Jeruzaleme.

Viac o téme: PremiérUNESCOIzraelBenjamin Netanjahu
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu