Rozhodnutie o Jeruzaleme rozpútalo zúrivé protesty: Palestínčania pália Trumpove fotografie | Topky.sk

Pondelok, 25. jún 2018. Meniny má Tadeáš, zajtra Adriána.

Rozhodnutie o Jeruzaleme rozpútalo zúrivé protesty: Palestínčania pália Trumpove fotografie

Zúrivé protesty Palestínčanov.
Zúrivé protesty Palestínčanov.
07.12.2017 16:17

JERUZALEM - Stovky Palestínčanov protestovali vo štvrtok v mestách po celom Predjordánsku a v pásme Gazy proti rozhodnutiu Spojených štátov uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, uviedla agentúra AP.


Demonštranti pálili plagáty a podobizne amerického prezidenta Donalda Trumpa a izraelského premiéra Benjamina Netnajahua spoločne s americkými a izraelskými vlajkami.

Z viacerých miest prišli hlásenia o potýčkach medzi palestínskymi demonštrantami a izraelskými bezpečnostnými zložkami, ktoré si vyžiadali desiatky ľahko zranených.

Rozhodnutie o Jeruzaleme rozpútalo

Palestínsky Červený polmesiac oznámil, že väčšina  zranených sa nadýchala slzotvorného plynu. Šesť ľudí zranili gumové projektily a jednu osobu postrelili. Izraelská armáda armáda však poprela, že by vojaci používali ostré náboje.

Pochody a protesty vo štvrtok prebiehali v mestách Hebron, Ramalláh, Nábulus, Džanín a Betlehem ležiacich na Západnom brehu Jordánu. Demonštrácia sa tiež konala pred Damašskou bránou v jeruzalemskom Starom meste. Palestínčania vyhlásili vo štvrtok generálny štrajk a pripravujú sa na piatkové masové protesty.

Palestínčania protestujú

Na protest proti stredajšiemu rozhodnutiu amerického prezidenta Donalda Trumpa sa vo štvrtok zhromaždili stovky jeho odporcov aj v mestách po celom Pakistane.

Zúrivé protesty Palestínčanov.
Zdroj: SITA/AP

Ako informovala agentúra AP, demonštranti sa po proteste v pakistanskom hlavnom meste Islamabad pokojne rozišli. Podobné protiamerické protesty zvolali islamisti aj v najväčšom pakistanskom meste Karáčí, v Péšávare v provincii Chajbar Paštúnchwá hraničiacej s Afganistanom a v meste Multan v provincii Pandžáb.

Prevažne moslimský Pakistan už zopakoval svoju podporu Palestínčanom, ktorí považujú východný Jeruzalem za svoje hlavné mesto.


Galéria

Zúrivé protesty Palestínčanov. Zúrivé protesty Palestínčanov. Zúrivé protesty Palestínčanov. Zúrivé protesty Palestínčanov. Zúrivé protesty Palestínčanov.

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP Photo

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články