Tajná služba prekazila atentát na britskú premiérku: Teroristi chceli zaútočiť bombami | Topky.sk

Pondelok, 23. júl 2018. Meniny má Oľga, zajtra Vladimír.

Tajná služba prekazila atentát na britskú premiérku: Teroristi chceli zaútočiť bombami

Theresa Mayová
Theresa Mayová, Zdroj: SITA
06.12.2017 09:35

LONDÝN - Britská polícia zmarila plán islamistov na atentát proti premiérke Therese Mayovej. Oznámila to televízia SkyNews. Vyšetrovanie vraj skončilo minulý týždeň zatknutím dvoch mužov, ktorí boli v utorok obvinení z prípravy teroristického útoku.


Šíri sa správa o hrozbe teroristického útoku na bratislavské vianočné trhy: Polícia v strehu

Samovražedný atentátnik mal podľa informácií SkyNews pred sídlom britských premiérov na Downing Street odpáliť improvizovanú nálož. Vzniknutý chaos potom mali teroristi využiť na vražedný útok na Mayovú.

Na vyšetrovaní teroristického plánu, ktoré trvalo niekoľko týždňov, sa podieľala polícia, Scotland Yard a agenti tajnej služby MI5, uviedla britská televízia. Zadržaní boli dvadsaťročný Zakariyah Rahman z Londýna a o rok starší Mohammed Aqib Imran z Birminghamu. Pred súd vo Westminsteri by sa mali postaviť dnes.

Downing Street
Tajná služba prekazila atentát
Zdroj: SITA/AP

Plán na atentát bol údajne jedným z deviatich teroristických činov, o ktorých odvrátení v utorok informoval na schôdzi vlády riaditeľ MI5 Andrew Parker. Už skôr uviedol, že ohrozenie islamistickým terorizmom je vyššie ako kedykoľvek v minulosti. Hovoril dokonca o "dramatickom náraste ohrozenia".

MI5 podľa neho v súčasnosti vyšetruje 500 prípadov spojených s terorizmom, do ktorých je zapletených 3000 ľudí. Agentúra DAP pripomína, že v Británii zaznamenali tento rok päť teroristických útokov, v Londýne a v Manchestri, pri ktorých prišlo celkovo o život 36 ľudí.


Galéria

Theresa Mayová Downing Street

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, TASR, sz
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články