Trump plní sľuby: Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela, pápež je znepokojený | Topky.sk

Piatok, 17. august 2018. Meniny má Milica, zajtra Elena, Helena.

Trump plní sľuby: Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela, pápež je znepokojený

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA
06.12.2017 12:50

WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump uzná v stredu Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela a dá pokyn ministerstvu zahraničných vecí, aby začalo niekoľkoročný proces presťahovania veľvyslanectva USA z Tel Avivu do Jeruzalema. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vysokopostavených predstaviteľov americkej administratívy.


Tí uviedli, že uznanie Jeruzalema ako izraelského hlavného mesta  bude skôr potvrdením "historickej a súčasnej reality" ako politickým vyhlásením. Poznamenali, že takmer všetky izraelské vládne úrady a parlament sú v Jeruzaleme, a nie v Tel Avive, kde USA a ďalšie krajiny majú veľvyslanectvá.

Presťahovanie ambasády, ktoré Trump sľúbil v predvolebnej kampani, sa neudeje okamžite, uviedli predstavitelia, ktorí hovorili s novinármi pod podmienkou anonymity, pretože nie sú oprávnení verejne hovoriť o Trumpovom oznámení pred tým, ako sa udeje. Malo by k nemu dôjsť o 19.00 SEČ, uvádza agentúra DPA.

Jeruzalem
Zdroj: SITA/AP

Šéf Bieleho domu hovoril v utorok o svojich plánoch s lídrami blízkovýchodných krajín aj napriek varovaniam od palestínskych a arabských vodcov, že takéto rozhodnutie by mohlo vyvolať násilie a nestabilitu po celom regióne.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dokonca pohrozil prerušením diplomatických vzťahov s Izraelom, ak by sa USA odhodlali pre podobný krok. "Pán Trump, Jeruzalem je červenou čiarou pre moslimov," vyhlásil Erdogan na straníckej akcii v Ankare.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron po telefonáte s Trumpom podľa vyhlásenia Elyzejského paláca konštatoval, že štatút Jeruzalema by mali stanoviť v rámci mierových rokovaní Izraelčania a Palestínčania. Z "veľmi vážneho vývoja" vyjadril obavy aj nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel.

Postavenie Jeruzalema - mesta posvätného pre moslimov, kresťanov i židov - je jedným z hlavných problémov izraelsko-palestínskeho konfliktu. Izrael ho pokladá za svoje hlavné mesto, ale medzinárodné spoločenstvo zastáva názor, že štatút mesta sa musí určiť na mierových rozhovoroch. Palestínčania žiadajú, aby bol ich hlavným mestom východný Jeruzalem, obsadený Izraelom v roku 1967.

Pápež žiada rešpektovať status quo ohľadom Jeruzalema

Pápež František v stredu vyzval rešpektovať status quo Jeruzalema a prejaviť "múdrosť a obozretnosť". S týmto vyhlásením prišiel pápež v čase, keď sa očakáva, že americký prezident Donald Trump podvečer oznámi uznanie Jeruzalema za hlavné mesto Izraela. "Nemôžem skryť, že som hlboko znepokojený zo situácie, ktorá vznikla v posledných dňoch" okolo Jeruzalema, uviedol pápež v stredu na svojej pravidelnej audiencii vo Vatikáne. Na všetkých zainteresovaných vzápätí apeloval, aby sa zaviazali rešpektovať status quo Svätého mesta v súlade s príslušnými rezolúciami OSN.

Donald Trump a pápež
Zdroj: SITA

Pápež František označil Jeruzalem za jedinečné mesto, ktoré je posvätné pre židov, kresťanov i moslimov s osobitným poslaním vo vzťahu k mieru. Pápež dodal, že sa modlí za to, aby zvíťazili múdrosť a obozretnosť a zabránilo sa tak objaveniu sa nových prvkov napätia na svetovej scéne - už aj tak zažívajúcej početné a kruté konflikty.

O najnovšom vývoji na Blízkom východe pápež v utorok v telefonickom rozhovore hovoril aj s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. Hovorca Vatikánu Greg Burke spresnil, že telefonát sa uskutočnil z iniciatívy palestínskej strany po tom, ako prezident Trump Abbása informoval o svojom rozhodnutí presunúť veľvyslanectvo USA z Tel Avivu do Jeruzalema.

Sýria odsudzuje Trumpove plány ohľadom Jeruzalema

Sýria v stredu obvinila Spojené štáty z nerešpektovania medzinárodného práva a dôrazne odsúdila plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na presťahovanie amerického veľvyslanectva v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema. Damask tento zámer označil za "nebezpečný krok". Toto rozhodnutie je ďalším podvodom na Palestíne a palestínskom ľude, uviedla sýrska štátna agentúra SANA s odvolaním sa na zdroj na sýrskom ministerstve zahraničných vecí.
      


Galéria

Donald Trump Jeruzalem Donald Trump a pápež

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články