°C

Piatok, 3. apríl 2020. Meniny má Richard, zajtra Izidor.

Putin vyhlásil, že situácia v Sýrii sa postupne mení: Takmer celé územie je už oslobodené

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Zdroj: SITA/Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
05.12.2017 09:15

MOSKVA - Takmer celé územie Sýrie vrátane tradičných kresťanských oblastí je už oslobodené od teroristov, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí s hlavami miestnej pravoslávnej cirkvi.


"Situácia v Sýrii sa postupne mení. Sýrski vojaci podporovaní ruskou armádou oslobodili takmer celé územie krajiny vrátane oblastí, kde vždy žili kresťania," uviedol šéf Kremľa, ktorého v noci na utorok citovala agentúra TASS. Rusko však v Sýrii pomôže aj pri obnove islamských a židovských svätýň, ktoré boli poškodené počas bojov s džihádistami z tzv. Islamského štátu, poznamenal Putin.

"Ponúkneme pomoc kresťanom a predstaviteľom ďalších vierovyznaní vrátane moslimov, ktorí - ako všetci dobre vieme - taktiež veľmi trpeli v područí zločincov, teroristov a radikálov," zdôraznil prvý muž Ruskej federácie. Putin dodal, že Rusko nastolilo vzťahy so židovskou komunitou v Sýrii a ďalšími židovskými organizáciami vrátane tých, ktoré majú ústredie v New Yorku. "Budeme spolupracovať aj na riešení tohto problému," prisľúbil.

Rusko odložilo až do nasledujúceho roka dialóg o Sýrii, na ktorom sa majú zúčastňovať zástupcovia sýrskej vlády a opozície. "Sýrsky kongres pre národný dialóg" by sa mal uskutočniť na budúci rok vo februári.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/Alexei Nikolsky

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články