Mugabemu uplynula konečná lehota na odstúpenie, nasleduje impeachment | Topky.sk

°C

Pondelok, 20. január 2020. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Mugabemu uplynula konečná lehota na odstúpenie, nasleduje impeachment

Robert Mugabe
Robert Mugabe
Zdroj: SITA/AP/Tsvangirayi Mukwazhi, Ben Curtis
20.11.2017 11:45

HARARE - Konečný termín, stanovený vládnou stranou v Zimbabwe, aby prezident Robert Mugabe odstúpil, lebo inak bude čeliť impeachmentu, v pondelok napoludnie miestneho času uplynul. Informovala o tom agentúra AP.


Mugabe (93) predniesol už v nedeľu večer prejav k národu, odvysielaný naživo v televízii, v ktorom odmietol rezignovať. Vládna strana Africký národný zväz Zimbabwe - Vlastenecký front (ZANU-PF) ho predtým odvolala z funkcie svojho predsedu, ale Mugabe v prejave tvrdil, že bude predsedať budúcomesačnému zjazdu ZANU-PF. 

Strana dala Mugabemu v nedeľu 24 hodín na rezignáciu a pohrozila, že inak bude proti nemu začatý proces impeachmentu (obžaloby a odvolania). Aktivisti a vplyvný zväz vojnových veteránov sa zaviazali, že budú organizovať ďalšie protesty, aby vyvíjali tlak na najstaršieho prezidenta na svete, nech odstúpi.

Mugabe vládne v Zimbabwe už takmer 40 rokov a po minulotýždňovom prevzatí moci armádou je v domácom väzení. Americká spravodajská televízia CNN však priniesla v pondelok správu, že Mugabe súhlasil s odstúpením za podmienok, ktoré mu ponúkli generáli, a začalo sa pracovať na znení oficiálneho listu pre predsedu parlamentu.

Zdroj pre CNN uviedol, že generáli vyhoveli mnohým Mugabeho požiadavkám vrátane úplnej imunity preňho a jeho manželku Grace, ako aj možnosti ponechať si súkromný majetok. Odstúpenie sa môže oficiálne uskutočniť až vtedy, keď bude predsedovi parlamentu zaslaný uvedený list, dodal zdroj.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články