Topolánek chce byť českým prezidentom, Babiš vybuchol: Je najskorumpovanejším premiérom | Topky.sk

Nedeľa, 24. jún 2018. Meniny má Ján, zajtra Tadeáš.

Topolánek chce byť českým prezidentom, Babiš vybuchol: Je najskorumpovanejším premiérom

Mirek Topolánek
Mirek Topolánek, Zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek
06.11.2017 11:40

PRAHA - Na oznámenie Mirka Topolánka, že mieni kandidovať vo voľbách na českého prezidenta, reagoval s pobúrením predseda hnutia ANO Andrej Babiš. Ten bývalého predsedu vlády označil za najskorumpovanejšieho premiéra v dejinách Česka. Babiš denníku Právo napísal, že od Topolánka si to vyžaduje dávku arogancie a sebeckosti.


„Nemôžem tomu uveriť, že najskorumpovanejší premiér od samostatného štátu sa uchádza o funkciu prezidenta,” uviedol Babiš v esemeske. „To si skutočne vyžaduje obrovskú dávku arogancie a sebeckosti. ODS (Občianska demokratická strana) konečne našla svojho kandidáta, ktorý symbolizuje jej korupčnú históriu,” napísal Babiš, ktorého citoval v pondelok český spravodajský server Novinky.cz.

Topolánek v nedeľu v rozhovore pre Právo povedal, že chce vstúpiť do súboja o Hrad. Ešte však nemá všetky podpisy zákonodarcov potrebné na kandidovanie. Mal by ich získať do utorka, čo je posledný termín na odovzdanie prihlášky. Expremiér potrebuje podpisy desiatich senátorov. Podporu hľadá v niekoľkých kluboch, pretože sa chce stať nestraníckym kandidátom.

Bývalý premiér z rokov 2006 – 2009 odmietol, že bude kandidátom ODS, ktorej bol v minulosti predsedom, a navyše, dnes už má členstvo v strane zaniknuté. Politici všeobecne hodnotia Topolánka ako vážneho kandidáta, ktorý môže ponúknuť skúsenosti. O prezidentský úrad v ČR sa bude v januárových priamych voľbách znovu uchádzať prezident Miloš Zeman. Za jeho najväčších súperov sú označovaní bývalý predseda českej Akadémie vied Jiří Drahoš, ako aj podnikateľ, publicista a textár Michal Horáček, pripomenuli Novinky.cz.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články