Českí Piráti hrozia Zemanovi ústavným súdom: Babišov menšinový kabinet do vlády nepustia | Topky.sk

°C

Pondelok, 18. november 2019. Meniny má Eugen, zajtra Alžbeta.

Českí Piráti hrozia Zemanovi ústavným súdom: Babišov menšinový kabinet do vlády nepustia

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek
05.11.2017 16:34

PRAHA - Česká strana Piráti by sa podľa svojho predsedu Ivana Bartoša obrátila na Ústavný súd, ak by prezident Miloš Zeman nechal vládnuť ohlásený menšinový kabinet Andreja Babiša (ANO) bez dôvery Snemovne a vyhlásenia predčasných volieb. Predseda Občianskej demokratickej strany (ODS) Petr Fiala považuje Babišovu snahu zostaviť menšinovú vládu za podvod na voličoch, informuje spravodajský server iDNES.cz.


"Ak by nastala nejaká taká situácia a nebolo by možné ani hlasmi 120 poslancov tú Snemovňu rozpustiť a záviselo by od prezidenta, či takú vládu bez dôvery nechá, alebo nie, bolo by správne ísť tou ústavnou sťažnosťou a jednoducho k tomu kroku pána prezidenta donútiť," uviedol v nedeľu Bartoš v televízii Prima, kde diskutoval s predsedom ODS.

Fiala označil za reálnu hrozbu, že menšinová vláda Babiša bez dôvery dolnej komory vznikne vzhľadom na to, že Zeman a Babiš vytvorili mocenský pakt. Podľa šéfa ODS je to absurdné - proti duchu ústavy i proti zmyslu parlamentnej demokracie.

Babiš sa za dva týždne od volieb reálne nepokúsil vytvoriť väčšinovú vládu, uviedol Fiala a v zhode s Bartošom poukázal na to, že niektoré strany by boli ochotné ku koaličnej vláde s ANO, ak by v čele kabinetu nebol Babiš.

Táto situácia nie je podľa Bartoša nereálna a poukázal na to, že  súčasné koaličné strany ANO, ČSSD, KDU-ČSL majú v Snemovni naďalej väčšinu. Podobne ako Fiala však vstup do vlády s ANO vylúčil, rovnako tak podporu menšinovému kabinetu.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP/Petr David Josek

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články