Americkí sexuálni delikventi svoje činy už neskryjú: V pasoch budú mať špecifické označenie | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Americkí sexuálni delikventi svoje činy už neskryjú: V pasoch budú mať špecifické označenie

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
02.11.2017 14:35

WASHINGTON - Americkí občania registrovaní ako sexuálni delikventi, ktorí sa previnili voči deťom, budú pri svojich cestách do zahraničia používať pasy, ktoré ich identifikujú za ich minulé zločiny.


Ministerstvo zahraničia v stredu oznámilo, že takýmto osobám začne odoberať pasy a nariadi im požiadať si o nové so "špecifickým identifikátorom" ich statusu. Identifikátor bude mať podobu krátkej poznámky na zadnej strane obalu dokladu s nasledovným textom "Držiteľ bol odsúdený za sexuálny trestný čin voči neplnoletému a je považovaný za sexuálneho delikventa (na základe práva USA)".

Zmeny v pasoch ministerstvo uplatnilo v odpovedi na zákon známy ako International Megan's Law, ktorého cieľom je obmedzenie vykorisťovania a sexuálnej turistiky detí. Ministerstvo uviedlo, že začne upozorňovať dotknutých sexuálnych delikventov hneď, ako im Imigračný a colný úrad pod správou ministerstva vnútornej bezpečnosti pošle zoznam s menami. Kým proces odoberania nebude formálne schválený, sexuálni delikventi budú môcť cestovať do zahraničia so svojimi súčasnými pasmi.

Nariadenie sa už stretlo s kritikou, pretože údajne môže znížiť možnosť dotknutým osobám legálne vycestovať z krajiny. Ministerstvo zahraničia však uvádza, že špecifický identifikátor nezabráni registrovaným sexuálnym delikventom v cestovaní z USA a "ani neovplyvní platnosť ich pasov".


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články