Objavila sa gigantická mysteriózna diera v Antarktíde: FOTO Vedci nevedia, o čo ide | Topky.sk

Štvrtok, 17. október 2019. Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš.

Objavila sa gigantická mysteriózna diera v Antarktíde: FOTO Vedci nevedia, o čo ide

Zdroj: MODIS-Aqua/NASA Worldview
14.10.2017 19:58

BRATISLAVA - Ďalší zvláštny úkaz v srdci zamrznutého kontinentu. Objavil sa v Antarktíde a vedci nevedia, ako sa tam dostal. Poznajú síce čiastkové vysvetlenie, ale s definitívnou odpoveďou stále neprišli.


Veľká diera v Antarktíde nedá vedcom spávať. V posledných dňoch sa objavil na zamrznutom kontinente úkaz, ktorý zaujal svetové médiá. Atmosférický fyzik Kent Moore, profesor z Univerzity v Toronte prezradil pre portál motherboard.com tvrdí, že ide o „celkom obdivuhodnú“ dieru. „Vyzerá ako keby ste práve päsťou urobili dieru.“

Podobné úkazy podľa Moorea sa formujú pri pobrežných oblastiach Antarktídy. U novej gigantickej diere je nezvyčajné, že je „hlboko v ľade“ a je výsledkom procesov, ktorým zatiaľ vedci nerozumejú. „Je vzdialená stovky kilometrov od okraja ľadovca. Keby sme nemali satelit, nevedeli by sme, že sa tam nachádza,“ hovorí Moore.

Objavila sa gigantická mysteriózna
Zdroj: MODIS-Aqua/NASA Worldview

„Stále sa snažíme zistiť, o čo ide,“ dodáva vedec záhadne. Najpravdepodobnejším vysvetlením by bolo zrejme globálne otepľovanie. Podľa Moore to však nebude s vinníkom také ľahké. S istotou môžu vedci konštatovať, že táto diera, nazývaná tiež polynia, bude mať dopad na oceány.

„Keď sa začne roztápať ľad, objaví sa silný kontrast medzi teplotou v atmosfére a oceánu. Toto odštartuje prúdenie,“ tvrdí Moore. Hustejšia a studenšia voda klesne na dno oceánu, zatiaľ čo teplejšia voda smeruje nahor – toto prúdenie môže nechať dieru otvorenú. Vedci majú dnes veľa dát, aby odhalili príčinu výskytu takýchto veľkých dier. Definitívnou odpoveďou ale dnes ešte nedisponujú.


Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: TMZ
FOTO: MODIS-Aqua/NASA Worldview

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články