Zeman sa vyjadril ku Krymu, vyslúžil si kritiku: Snaha vrátiť ho Ukrajine by viedla k európskej vojne | Topky.sk

Streda, 18. júl 2018. Meniny má Kamila, zajtra Dušana.

Zeman sa vyjadril ku Krymu, vyslúžil si kritiku: Snaha vrátiť ho Ukrajine by viedla k európskej vojne

Miloš Zeman
Miloš Zeman, Zdroj: SITA
11.10.2017 10:58

ŠTRASBURG - Český prezident Miloš Zeman včera na zasadnutí Parlamentného zhromaždenia Rady Európy znovu kritizoval protiruské sankcie. "Nehovorím o oprávnenosti, ale o efektívnosti sankcií," uviedol Zeman v Štrasburgu. Sankcie podľa neho nefungujú, a preto namiesto nich navrhuje dialóg medzi občanmi krajín. Ruskú kultúru nie je možné oddeliť od európskej kultúry, a preto by sa zhromaždenie nemalo snažiť deliť politickú štruktúru Európy, ktorá siaha od Atlantiku po Ural, povedal český prezident podľa internetového serveru Českej televízie.


Neefektívnosť protiruských sankcií prirovnal k prípadu Kuby, na ktorej sa aj napriek americkým sankciám udržal dlhé desaťročia pri moci Fidel Castro. Sankcie podľa Zemana vedú len k vyššej popularite lídrov blokovaných štátov, i časť súčasnej vysokej popularity ruského prezidenta Vladimira Putina vyprovokovali sankcie, domnieva sa český prezident.

Ruskú anexiu Krymu označil za "fait accompli", teda hotovú záležitosť, a citoval bývalého nemeckého prezidenta Joachima Gaucka, ktorý podľa neho vyhlásil, že snaha vrátiť Krym Ukrajine by viedla k európskej vojne. Priamy dialóg medzi Ruskom a Ukrajinou by podľa Zemanovho súkromného názoru však mohla viesť ku kompenzácii v prospech Ukrajiny, napríklad vo finančnej podobe či prostredníctvom ropy a zemného plynu.

Po prejave diskutoval s členmi zhromaždenia, ktorí sa ho pýtali medziiným na migračnú krízu. Zeman zopakoval svoje odporúčanie, podľa ktorého by sa malo pomáhať priamo na miestach konfliktov a v krajinách, odkiaľ migranti prichádzajú.

Vládni i opoziční politici kritizujú prezidenta za výroky ohľadom Krymu

Prejav prezidenta ČR Miloša Zemana v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy (PZ RE), v ktorom znovu kritizoval protiruské sankcie, bol v príkrom rozpore so zahraničnou politikou ČR. Napísal to dnes český premiér Bohuslav Sobotka na svojom konte na sociálnej sieti Twitter, pričom dodal, že "prezident naň nemal žiadny mandát českej vlády."

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
Zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek, file

Podľa spravodajského portálu Novinky.cz Sobotka ďalej uviedol, že Česko je za rešpektovanie medzinárodného práva. Pripomenul, že sankcie EÚ proti Rusku sú spojené s plnením dohôd z Minska. "Bez naplnenia týchto dohôd ich nie je možné rušiť," napísal Sobotka.Zeman vo svojom prejave označil ruskú anexiu Krymského polostrova za "fait accompli", teda hotovú záležitosť. Ukrajine odporučil, aby sa dohodla s Moskvou na kompenzácii vo svoj prospech, a odmietol účinnosť protiruských sankcií.

Lubomír Zaorálek
Ľubomír Zaorálek
Zdroj: SITA

Podobne kriticky ako Sobotka sa k Zemanovmu prejavu vyjadril aj šéf českej diplomacie Lubomír Zaorálek, ktorý upozornil, že k tomu, "čo sa stalo s Krymom, ale i v Donbase, nemôžeme zostať ľahostajní". "Zmeny hraníc štátov a porušovanie medzinárodných dohôd je niečo, k čomu nemôžeme mlčať. Pozícia EÚ je v tomto jednotná. Sankcie proti Rusku musia platiť do tej doby, pokiaľ nebudú splnené podmienky minských dohôd," uviedol šéf českej diplomacie.

Poslankyňa ODS Miroslava Němcová zdôraznila, že finančne alebo inak kompenzovať Ukrajine Krym znamená súhlasiť s princípom vojenskej agresie, okupácie a zabratia cudzieho územia. "Podpora ozbrojenej agresie prezidentom Českej republiky je hanebná. Je popretím demokratických princípov a smerovania našej spoločnosti po roku 1989," upozornila. Podľa opozičnej TOP 90 by sa vláda ČR mala od Zemanovho prejavu dištancovať.

Ukrajina prijala slová prezidenta ČR ohľadom anexie Krymu s rozhorčením

Výroky prezidenta ČR Miloša Zemana ohľadom Krymského polostrova a sankcií uvalených na Rusko, ktoré zazneli v jeho prejave na pôde Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE), prijali na Ukrajine s rozhorčením. Uvádza sa to vo vyhlásení ukrajinského ministerstva zahraničných vecí, o ktorom informovala agentúra Ukrinform.

Pokus navrhnúť nielen zmierenie s agresorom, ale aj legitimizáciu anexie Krymu prostredníctvom "predaja" časti nášho územia je pre súčasnú Európu absolútne neprijateľná, píše sa vo vyhlásení. Podotýka sa v ňom, že "ťažko uveriť, že toto počujeme od prezidenta krajiny, ktorá si toľko vytrpela kvôli mníchovskému diktátu". 

"V podmienkach, keď tisíce Ukrajincov prišli o život rukou ruských okupantov, desiatky tisíc Ukrajincov a krymských Tatárov je prenasledovaných okupačným režimom, je toto (Zemanovo) vyhlásenie (...) zjavným cynizmom," dodalo ministerstvo, ktoré zdôraznilo, že "Ukrajina nikdy nebude obchodovať so svojím územím, svojimi hodnotami a svojou slobodou".   

Minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin vo svojom príspevku na sociálnej sieti Twitter uviedol, že Zemanovo vyhlásenie v PZ RE sa - vzhľadom na jeho predchádzajúce výroky - dalo čakať, "preto treba bojovať s tými, kto ho pozval, aby (v pléne) vystúpil".

"Nechajte Zemana na pokoji. Jeho nezmeníte. V divadle sú režiséri a sú herci. Tí, ktorí ho (Zemana) pozvali, aby predniesol prejav, vedeli, čo povie. To s nimi treba bojovať," poznamenal Klimkin. 

Rusi si Zemanov prejav v Rade Európy pochvaľujú

Rusko víta utorkový prejav českého prezidenta Miloša Zemana v Rade Európy (RE) ako faktické uznanie anexie Krymu. Jeho návrh, aby za anektovaný polostrov zaplatilo Ukrajine finančnú kompenzáciu, sa však v Moskve s veľkým nadšením nestretol. Kyjev Zemanove návrhy označil za absolútne neprijateľné a rozhorčene ich odmietol. Informoval o tom dnes spravodajský server iDNES.cz.

"Vyhlásenie českého prezidenta po prvé dokazuje, že on sám považuje Krym za nenávratne ruský a že akékoľvek pokusy o návrat tohto územia by viedli len k veľkej a otvorenej vojne," cituje agentúra RIA Novosti politológa Bogdana Bezpaľka z ruského prezidentského výboru pre medzinárodné vzťahy.

"Reči o kompenzácii sú však dosť zvláštne, pretože väčšina obyvateľov Krymu prejavila vôľu po zlúčení so svojou vlasťou - Ruskou federáciou," odkazuje Bezpaľko na medzinárodne neuznané referendum o pripojení polostrova k Rusku usporiadané po okupácii na jar 2014. Taktiež vyjadril počudovanie and tým, prečo Zeman nehovorí napríklad o odškodnení pre Srbsko v prípade Kosova.

Podobne reagoval šéf zahraničného výboru hornej komory ruského parlamentu Dmitrij Kosačov. Ten podľa agentúry RIA Novosti uviedol, že úplne súhlasí s prvou polovicou Zemanovho výroku, teda že pripojenie Krymu k Rusku je vybavená vec. Pochybuje však o šanciach Ukrajiny dostať za polostrov akékoľvek odškodnenie.
     


Galéria

Miloš Zeman Bohuslav Sobotka Lubomír Zaorálek

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články