Škótska nezávislosť musí počkať: Najprv treba vyriešiť brexit, hovorí premiérka Sturgeonová | Topky.sk

°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Škótska nezávislosť musí počkať: Najprv treba vyriešiť brexit, hovorí premiérka Sturgeonová

Nicola Sturgeonová
Nicola Sturgeonová
Zdroj: SITA/AP
08.10.2017 13:32

EDINBURG - Škótska premiérka Nicola Sturgeonová dnes vyhlásila, že nestanoví žiadny časový plán pre ďalšie prípadné referendum o nezávislosti Škótska, kým Británia nebude mať viac jasno v tom, ako bude vyzerať jej budúci vzťah s Európskou úniou po brexite. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.


Premiérkina strana ustúpila od návrhu na nové škótske referendum o nezávislosti toto leto, keď jej Škótska národná strana (SNP) stratila podporu voličov v britských júnových parlamentných voľbách. "Nebudem uvažovať o žiadnom ďalšom načasovaní (referenda), kým nebudú brexit a podmienky brexitu jasnejšie, kým nebudeme jasne pred sebou vidieť, čo to všetko znamená pre Škótsko," povedala dnes Sturgeonová v programe moderátora Andrewa Marra na britskej televíznej stanici BBC. "Budeme o časovom pláne znovu uvažovať až vtedy, keď budeme mať viac jasno."

Škótska premiérka však uviedla, že nálada verejnosti ohľadne budúcich obchodných vzťahov Británie a únie sa od júnových britských parlamentných volieb zmenila, keďže v nich premiérka Theresa Mayová stratila väčšinu. "Bola by to kolosálna hlúposť, keby Spojené kráľovstvo vystúpilo z jednotného trhu," dodala Sturgeonová.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články