°C

Pondelok, 8. marec 2021. Meniny má Alan, Alana, zajtra Františka.

Prezidenti Rumunska a Chorvátska vyzývajú Brusel: Prestaňte deliť Európu!

Rumunský prezident Klaus Iohannis
Rumunský prezident Klaus Iohannis
Zdroj: SITA
02.10.2017 21:41

Prezidenti Rumunska a Chorvátska, Klaus Iohannis a Kolinda Grabarová-Kitarovičová, dnes v Bukurešti vyzvali na ukončenie delenia krajín na starších a novších členov Európskej únie.


Niektoré novšie členské štáty EÚ sú frustrované z toho, že nemajú rovnaké možnosti a výhody, ako starší členovia únie. Mnohí východoeurópski členovia nepoužívajú menu euro, pripomenula tlačová agentúra AP.

Iohannis a Grabarová-Kitarovičová sa dnes dohodli na "odstraňovaní rozdielov medzi rôznymi štátmi, čo je veľmi dôležité," informoval rumunský prezident.

Grabarová-Kitarovičová po popoludňajších rozhovoroch s Iohannisom vyhlásila, že je proti "dvojrýchlostnej Európe". Dodala, že Rumunsko a susedné Bulharsko, obe členské krajiny EÚ, si zaslúžia byť súčasťou bezvízovej schengenskej zóny. Chorvátsko rovnako dúfa, že sa zaradí do schengenského priestoru.

Chorvátska prezidentka takisto povedala, že Rumunsko a Bulharsko, členovia EÚ od roku 2007, by už nemali podliehať procesu, ktorý kontroluje, či uplatňujú reformy.

Chorvátska líderka začala trojdňovú oficiálnu návštevu Rumunska práve rozhovormi s hostiteľom, rumunským kolegom Iohannisom. Jej návšteva sa koná v čase 25. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Chorvátskom a Rumunskom.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články