Vražda brata severokórejského vodcu Kima: Začal proces s údajnými atentátničkami | Topky.sk

Utorok, 15. október 2019. Meniny má Terézia, zajtra Vladimíra.

Vražda brata severokórejského vodcu Kima: Začal proces s údajnými atentátničkami

Kim Čong-nam
Kim Čong-nam
Zdroj: SITA/AP/Itsuo Inouye
02.10.2017 07:49

KUALA LUMPUR - Dve ženy obžalované z otrávenia nevlastného brata vodcu Severnej Kórey dnes na malajzijskom najvyššom súde popreli svoju vinu. Proces s nimi sa začal takmer osem mesiacov po vražde na medzinárodnom letisku v Kuala Lumpure, ktorá vyvolala diplomatický spor medzi Malajziou a KĽDR.


Indonézanka Siti Aisyahová (25) a Vietnamka Doan Thi Huong (28) sú obvinené z toho, že 13. februára na rušnom letisku v malajzijskej metropole potreli tvár Kim Čong-nama zakázanou nervovoparalytickou bojovou látkou VX, ktorá ho zabila za 20 minút. Obžalované tvrdia, že ich nahovorili na domnelý neškodný žart pre skrytú kameru.

Obe ženy sú jedinými podozrivými zadržanými v prípade vraždy, ktorou podľa juhokórejskej tajnej služby vyvrcholil päť rokov pripravovaný plán severokórejského vodcu Kim Čong-una zabiť svojho nevlastného brata, ktorého údajne nikdy nestretol.

Malajzijská polícia uviedla, že viacerí Severokórejčania podozriví zo zapletenia do vraždy opustili krajinu v deň útoku. Ďalším, ktorí sa ukryli na severokórejskom veľvyslanectve, umožnili odísť v rámci dohody o zmiernení napätia s Pchjongjangom, aj keď Malajziu rozhnevalo použitie chemickej zbrane na jej území.

Očakáva sa, že proces potrvá asi dva mesiace, obžalovaným ženám hrozí v prípade uznania viny trest smrti.

Kim Čong-nam, ktorý mal 45 alebo 46 rokov, bol najstarším synom bývalého severokorejského diktátora Kim Čong-ila. V minulosti bol považovaný za pravdepodobného nástupcu svojho otca, predpokladá sa však, že o jeho priazeň prišiel po tom, ako ho v roku 2001 prichytili na letisku v Japonsku, keď cestoval na falošný pas.

Kim Čong-nam žil roky v zahraničí a v čase smrti cestoval na severokórejský diplomatický pas pod nepravým menom. Hoci sa otvorene vyjadril proti dynastickej vláde svojej rodiny v izolovanej komunistickej krajine, nebol pokladaný za protivníka tamojšieho režimu ani sa zjavne nesnažil získať vplyv na svojho mladšieho brata.

Pchjongjang poprel akúkoľvek účasť na jeho vražde a dokonca ani nepriznal, že zabitým mužom je Kim Čong-nam. Tvrdil tiež, že obeť zomrela na infarkt, a obvinil Malajziu, že spolupracuje s Južnou Kóreou a ďalšími "nepriateľskými silami" pri zvaľovaní viny na Severnú Kóreu.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články