°C

Utorok, 25. február 2020. Meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor.

Nemecký minister zahraničných vecí žiada odzbrojenie krajiny od amerických jadrových zbraní

Sigmar Gabriel
Sigmar Gabriel
Zdroj: TASR
30.08.2017 13:45

NEW YORK - Americké nukleárne zbrane, ktoré sa nachádzajú na území Nemecka, by sa z krajiny mali odviezť, vyhlásil v rozhovore pre agentúru DPA nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel počas návštevy New Yorku. Tento krok musí byť podľa neho výsledkom nového dialógu o odzbrojení.


Podporu predmetnému opatreniu predtým vyjadril aj líder nemeckých sociálnych demokratov (SPD) Martin Schulz. "Som si istý, že je nevyhnutné hovoriť znova o kontrole zbraní a procese odzbrojovania. Preto sa domnievam, že stanovisko Martina Schulza o stiahnutí jadrových zbraní z našej krajiny je správne," potvrdil Gabriel, Schulzov predchodca na čele SPD.  

Podľa DPA, ktorá sa odvoláva na nemenované zdroje, sa na leteckej základni Büchel v spolkovej krajine Porýnie-Falcko od čias studenej vojny nachádza zhruba 20 amerických jadrových hlavíc. V marci 2010 poslanci Spolkového snemu odhlasovali mandát, na základe ktorého mala nemecká vláda začať s Washingtonom rokovania o stiahnutí amerického jadrového arzenálu z krajiny. Vtedajší kabinet však vyhlásil, že nepodnikne žiadny jednostranný krok bez konzultácie s partnermi zo Severoatlantickej aliancie.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články