Brutalita režimu KĽDR v plnej nahote: Prepustený americký študent Otto (†22) zomrel! | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

Brutalita režimu KĽDR v plnej nahote: Prepustený americký študent Otto (†22) zomrel!

Otto Warmbier po návrate do vlasti zomrel.
Otto Warmbier po návrate do vlasti zomrel.
Zdroj: SITA/AP
20.06.2017 06:10

WASHINGTON - Americký vysokoškolák Otto Warmbier, ktorého minulý týždeň previezli v kóme do vlasti zo Severnej Kórey, zomrel dnes vo veku 22 rokov na území štátu Ohio. Jeho rodina to oznámila prostredníctvom vyhlásenia, ktoré zverejnila univerzitná nemocnica v Cincinnati.


Severná Kórea prepustila Warmbiera po viac ako 17 mesiacoch zadržiavania v súvislosti s obvinením z podvratnej činnosti. Mladý Američan sa na súde priznal z pokusu o krádež propagandistického plagátu, za čo mal byť potrestaný 15-ročným väzením a nútenými prácami.

"Žiaľ, pri tom hroznom a trýznivom zaobchádzaní, ktorému bol náš syn vystavený, keď bol v rukách Severokórejčanov, bolo isté, že to môže mať len takýto smutný koniec, akého sme sa dnes dočkali," vyhlásila rodina zosnulého.

Otto Warmbier pri vyšetrovaní
Zdroj: TASR/AP

Warmbiera, ktorý bol študentom Virgínijskej univerzity, podľa lekárov priviezli z Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) s vážnym poškodením mozgu, pričom nebolo jasné, čo tento stav spôsobilo.

Otto Warmbier pri vyšetrovaní
Zdroj: TASR/AP

Denník Washington Post minulý týždeň uviedol, že Warmbierovi rodičia boli informovaní, že ich syn krátko po súdnom procese v KĽDR ochorel. Otto údajne trpel botulizmom - vážnou intoxikáciou, ktorá spôsobuje problémy so zrakom a dýchaním, môže viesť k paralýze svalov a často i k smrti. Severokórejčania Warmbierovi údajne dali tabletku na spanie, zo spánku sa však neprebral.

Trump obvinil Severnú Kóreu z brutality

Prezident USA Donald Trump odsúdil v pondelok "brutálnosť severokórejského režimu" po tom, ako zomrel v Ohiu mladý Američan, ktorého minulý týždeň previezli v kóme do vlasti po vyše 17 mesiacoch zadržiavania v Severnej Kórei.

"Stalo sa veľa zlého, ale aspoň sme ho dostali domov, aby bol so svojimi rodičmi," komentoval šéf Bieleho domu prípad študenta Otta Warmbiera, ktorý zomrel vo veku 22 rokov. "Pre rodiča nie je nič tragickejšie ako strata dieťaťa v tom najlepšom veku," uviedol Trump v písomnom vyhlásení.


Galéria

Otto Warmbier po návrate Otto Warmbier pri vyšetrovaní Otto Warmbier pri vyšetrovaní Otto Warmbier pri vyšetrovaní Otto Warmbier pri vyšetrovaní

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články