Pondelok4. marec 2024, meniny má Kazimír, zajtra Fridrich

Kauza zásahov Ruska do volieb vrcholí: Americký minister spravodlivosti bude verejne svedčiť

Americký minister spravodlivosti Jeff Sessions
Americký minister spravodlivosti Jeff Sessions (Zdroj: TASR)

WASHINGTON - Americký minister spravodlivosti Jeff Sessions bude v utorok verejne svedčiť pred výborom Senátu pre dohľad nad tajnými službami v rámci vyšetrovania údajných zásahov Ruska do vlaňajších amerických prezidentských volieb. Informoval o tom dnes samotný výbor.

Verejné vypočúvanie si želá práve Sessions. Až dosiaľ nebolo jasné, či bude Sessions svedčiť verejne, alebo za zatvorenými dverami. Senátny výbor vedie vlastné vyšetrovanie údajného zasahovania Ruska do amerických prezidentských volieb.

Utorkové vypočúvanie o 14.30 h miestneho času (20.30 h SELČ) sa bude podľa očakávania väčšinou zameriavať na Sessionsovu úlohu pri odvolaní riaditeľa amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Jamesa Comeyho. Ten vo svojej minulotýždňovej výpovedi pred senátnym výborom, ktorá bola verejnosťou a médiami mimoriadne sledovaná, obvinil Trumpa, že ho odvolal v snahe ovplyvniť vyšetrovanie týkajúce sa práve Ruska.

Sessions sa v marci sám zriekol akejkoľvek účasti na federálnom vyšetrovaní kontaktov Ruska s prezidentským volebným štábom Donalda Trumpa - po tom, čo priznal, že sa vlani dvakrát stretol s ruským veľvyslancom v USA Sergejom Kisľakom. Zákonodarcom však pritom v januári na vypočúvaní tvrdil, že sa s Rusmi počas kampane nestretol. Práve Sessions Trumpovi odporučil, aby odvolal riaditeľa FBI Comeyho. Sessionsa teda čakajú aj otázky o jeho kontaktoch s ruským veľvyslancom Kisľakom počas prezidentskej predvolebnej kampane. 

Viac o téme: RuskoUSAJeff Sessions
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu