Americký miliardár Soros sa teší z masových protestov: Orbán vytvoril mafiánsky štát | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

Americký miliardár Soros sa teší z masových protestov: Orbán vytvoril mafiánsky štát

George Soros
George Soros
Zdroj: SITA/Olivier Hoslet, Pool Photo via AP
01.06.2017 15:30

BRUSEL - Americký investor a filantrop maďarského pôvodu George Soros dnes v Bruseli kritizoval maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý nevylučuje možnosť zatvoriť ním založenú Stredoeurópsku univerzitu (CEU) v Budapešti.


Soros, ktorý vystúpil ako hosť na Bruselskom ekonomickom fóre, počas svojho prejavu obvinil Orbána z vytvárania "mafiánskeho štátu" v Maďarsku. Podľa agentúry AP Soros použil termín, ktorý šíria Orbánovi kritici narážajúc na to, že šéf maďarskej vlády riadi čoraz autoritatívnejší a skorumpovanejší politický systém, kde šancu zbohatnúť dostávajú ľudia z jeho blízkosti.

Viktor Orbán
Zdroj: SITA/Olivier Hoslet, Pool Photo via AP

Americký miliardár pochválil tisíce Maďarov, ktorí sa v uplynulých zúčastnili na pouličných demonštráciách na obranu CEU, založenej v roku 1991. K demonštráciám došlo potom ako Orbánova strana Fidesz v apríli prijala legislatívu, ohrozujúcu fungovanie univerzity.

Soros v Bruseli zdôraznil, že je "hrdý zakladateľ Stredoeurópskej univerzity, ktorá po 26 rokoch patrí medzi 50 najlepších univerzít na svete v mnohých spoločenských vedách". Agentúra AP pripomenula, že 86-ročný Soros, ktorý prežil holokaust, je tŕňom v oku najmä populistom a nacionalistom. Najviac im prekáža, že otvorene podporuje liberálne hnutia vrátane komunity LGBT a bojuje za práva žien a utečencov. Jeho priaznivci ho chvália za to, že podporuje boj za spravodlivosť.   

Reakcia na seba nenechala dlho čakať

Maďarská vláda vo štvrtok podráždene zareagovala na vyhlásenia amerického finančníka s maďarskými koreňmi Georgea Sorosa, ktorý krátko predtým kritizoval premiéra Viktora Orbána. "Kto je to George Soros? Čo má vôbec do činenia s Európou a jej budúcnosťou? Prečo by to, čo hovorí, malo mať nejakú váhu?" pýtal sa hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács. O budúcnosti Európy podľa neho budú rozhodovať iba "demokraticky zvolení predstavitelia členských štátov".


Galéria

George Soros Viktor Orbán

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, SITA
FOTO: SITA/Olivier Hoslet, Pool Photo via AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články