Sobota, 8. máj 2021. Meniny má Ingrida, zajtra Roland.

Unikátny tunel dáva problémovému Kašmíru druhú šancu: Pod Himalájami vedie 11 kilometrov

V kašmírskom regióne sú stále činní separatisti.
V kašmírskom regióne sú stále činní separatisti.
Zdroj: SITA/AP Photo/Mukhtar Khan
02.04.2017 18:26

ŠRÍNAGAR - Indický premiér Naréndra Módí dnes slávnostne otvoril 11-kilometrový diaľničný tunel, ktorý v himalájskom teréne obchádza nebezpečnú horskú cestu sužovanú zosuvmi pôdy a uľahčí spojenie medzi údolím Kašmíru a zvyškom Indie.


"Tunel, ktorý sme dnes otvorili, je svetových parametrov," zdôraznil premiér v prejave, ktorý predniesol na politickom mítingu v meste Udhampur po otvorení tunelu Chenani-Nashri. S dĺžkou 10,89 kilometra je vôbec najdlhším tunelom v Indii.

Módí povedal, že tunel prinesie do zväzového štátu Džammú a Kašmír rozvoj a prospeje obchodu a cestovnému ruchu. Diaľnica býva totiž niekedy celé hodiny a dokonca aj dni zablokovaná snehom, monzúnovým dažďom či zosuvmi pôdy. A informoval, že India v regióne postaví deväť ďalších rovnako moderných a k životnému prostrediu ohľaduplných tunelov. 

Tunel stavali šesť rokov a jeho výstavba stála 25 miliárd rupií (382 miliónov dolárov). Malebné kašmírske údolie v Himalájach bolo vždy obľúbeným turistickým cieľom. Avšak cestovný ruch v oblasti silno zasiahol konflikt v regióne.

Sporný Kašmír je rozdelený na dve časti, jednu spravuje India a druhú Pakistan. India obviňuje susedný Pakistan z pomáhania kašmírskym povstalcom, čo Islamabad popiera a nazýva ich bojovníkmi za slobodu. Kašmírska mládež si musí vybrať medzi cestovným ruchom a terorizmom, povedal dnes Módí vo svojom prejave. 

Separatisti v oblasti dnes v spoločnom vyhlásení uviedli, že Kašmír je "politická záležitosť a nie problém týkajúci sa správy, ekonomických balíčkov, stimulov alebo práva a poriadku". Rozvoj infraštruktúry preto nezastaví ich snahy o nezávislosť alebo spojenie s Pakistanom. Pakistan požaduje, aby obyvatelia Kašmíru mohli rozhodnúť o svojej budúcnosti v referende, India to však odmieta.

Od roku 1989 prišlo v ozbrojenom povstaní v oblasti a jeho následnom potlačení indickou armádou o život najmenej 70.000 ľudí. India a Pakistan spolu zviedli už dve vojny o kontrolu nad Kašmírom odkedy získali v roku 1947 nezávislosť od Británie.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články