Americký Washington Post nás použil ako príklad: Stane sa Škótsko druhým Slovenskom? | Topky.sk

°C

Nedeľa, 19. január 2020. Meniny má Drahomíra, Sára, zajtra Dalibor, Sebastián.

Americký Washington Post nás použil ako príklad: Stane sa Škótsko druhým Slovenskom?

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: wp, thinkstock
02.04.2017 20:46

WASHINGTON – Renomovaný americký denník Washington Post si vybral Slovensko ako príklad pre možný budúci vývoj v Škótsku.


Washington Post zverejnil článok o Slovensku: Reportáž, ktorá zmení pohľad sveta na našu krajinu

Novinár Ilya Somin sa v článku zaoberá "scotxitom", odchodom Škótska z Veľkej Británie. Analyzuje nálady v tejto časti Spojeného kráľovstva, dôvody, prečo sa chce osamostatniť, a predovšetkým to, ako by osamostatnenie mohlo vyzerať a čo by znamenalo pre budúcnosť tejto krajiny. "Vybudovalo by si samostatné Škótsko väčší sociálny štát, alebo by sa stalo druhým Slovenskom?" pýta sa Somin. 

Samostatné Škótsko by podľa novinára čelilo okrem iného aj nemalým vnútropolitickým výzvam. Pripomína, že jedným z hlavných cieľov zástancov odštiepenia je vybudovanie vlády s väčším množstvom regulácií a sociálnejším štátom, než aký dovolí súčasná konzervatívcami kontrolovaná vláda v Londýne. 

Americký Washington Post nás
Zdroj: wp

"Namiesto budovania viac intervencionistického štátu môže samostatné Škótsko skončiť ako Slovensko. Tento národ sa oddelil od Českej republiky vo veľkej časti preto, že Slováci chceli viac intervencionizmu. Ale fiskálne obmedzenia ich prinútili prijať politiku slobodného trhu. Tento experiment nakoniec pre Slovákov aj Čechov vyšiel dobre, keďže viedol k pôsobivému rastu," napísal Somin. Novinár dodal, že v najlepšom scenári sa môže to isté stať aj Škótsku.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: thinkstock.com, washingtonpost.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články