Muž si trúfol na odvážny čin: Prenikol do areálu Bieleho domu, šou skončila až po dlhých minútach | Topky.sk

Štvrtok, 17. október 2019. Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš.

Muž si trúfol na odvážny čin: Prenikol do areálu Bieleho domu, šou skončila až po dlhých minútach

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
18.03.2017 19:55

WASHINGTON - Muž, ktorému sa minulý týždeň podarilo preniknúť do areálu Bieleho domu, preliezol až cez tri ploty. Oznámila to Tajná služba Spojených štátov (USSS), ktorá chráni amerického prezidenta a jeho rodinu.


Jeden z plotov bol pritom vysoký až 2,4 metra. Agentom trvalo takmer 17 minút, kým votrelca chytili. Ten sa dostal až k Južnému stĺporadiu Bieleho domu, kde lomcoval kľučkou na zamknutých dverách. K incidentu došlo 10. marca, v čase, keď bol v Bielom dome prezident Donald Trump. USSS vo svojom piatkovom vyhlásení uviedla, že je v súvislosti s vlámaním "veľmi sklamaná a nahnevaná" a že okamžite prijala kroky na to, aby sa takýmto zlyhaniam v budúcnosti vyhla. 

Muža identifikovali ako 26-ročného Jonathana Trana pochádzajúceho z amerického štátu Kalifornia. Pri sebe mal dva obranné spreje na báze aerosólu, americký pas, počítač, jednu z Trumpových kníh a tiež list, ktorý prezidentovi napísal. Po tom, ako prenikol do areálu Bieleho domu, sa spustili viaceré alarmy, niektoré snímače pohybu však votrelca nezaznamenali. 

Agentom USSS pri svojom zadržaní povedal, že je Trumpovým priateľom a že má s ním dohodnuté stretnutie. Za neoprávnené vniknutie do areálu Bieleho domu mu hrozí až desaťročné väzenie, priblížila spravodajská stanica BBC.

Do areálu Bieleho domu sa pokúsil vniknúť ďalší votrelec

O vniknutie do areálu Bieleho domu sa dnes pokúsila ďalšia neoprávnená osoba. Tá preskočila cez stojan na bicykle a dostala sa do ochrannej zóny priamo pred oplotením Bieleho domu. Preliezť ďalej cez plot a dostať sa až na samotný pozemok Bieleho domu sa jej však už nepodarilo, uviedol dnes na sociálnej sieti Twitter hovorca prezidenta Sean Spicer. Neuviedol pritom, či išlo o muža alebo o ženu. 

Televízna stanica CNN uviedla, že votrelca následne zadržali dvaja príslušníci Tajnej služby Spojených štátov (USSS), ktorá chráni amerického prezidenta a jeho rodinu. Samotná USSS sa k informácii bezprostredne nevyjadrila. Americký prezident Donald Trump trávi tento víkend vo svojej rezidencii v štáte Florida.

Príslušníci USSS sa v ostatnom čase dostali pod paľbu kritiky v súvislosti s prípadom muža, ktorému sa minulý týždeň podarilo preniknúť do areálu Bieleho domu, pričom preliezol až cez tri ploty. Agentom vtedy trvalo takmer 17 minút, kým votrelca chytili. Jednej z agentiek USSS okrem toho vo štvrtok ukradol neznámy páchateľ v newyorskom Brooklyne z auta prenosný počítač. Predstavitelia USSS však ubezpečili, že ukradnutý laptop mal niekoľkonásobnú úroveň zabezpečenia vrátane kompletného zašifrovania informácií uložených na disku.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články