°C

Nedeľa, 7. jún 2020. Meniny má Róbert, zajtra Medard.

Zabili páchateľa z berlínskych vianočných trhov, ocenenia sa nedočkali: Nevyznamenanie kvôli tomuto!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP
13.02.2017 21:48

BERLÍN - Dvaja talianski policajti, ktorí pred vianočnými sviatkami zastrelili pri Miláne páchateľa útoku kamiónom na jeden z berlínskych vianočných trhov, zrejme nedostanú zvažované vysoké nemecké štátne vyznamenanie. Pri preverovaní aktivít oboch mužov zákona, ktorých preventívne prevelili z miesta prestrelky, sa totiž zistili ich sympatie k neofašistom. Vyplýva to z informácií, ktoré v uplynulých dňoch zverejnili médiá v nemecky hovoriacich krajinách i v Taliansku.


Pri preverovaní aktivít oboch mužov zákona, ktorých preventívne prevelili z miesta prestrelky, sa totiž zistili ich sympatie k neofašistom. Vyplýva to z informácií, ktoré v uplynulých dňoch zverejnili médiá v nemecky hovoriacich krajinách i v Taliansku. 

Jeden z policajtov, Luca Scata (29), ktorý Tunisana zlikvidoval, zverejnil na jednej zo sociálnych sietí fotografiu, na ktorej hajluje, ale aj fotografiu bývalého talianskeho diktátora Benita Mussoliniho a prejavy ľútosti vo výročný deň jeho úmrtia. Druhý člen policajnej patroly Christian Movio (36) na sociálnej sieti zase prejavil svoje nadšenie z fľašky obľúbeného nealkoholického nápoja s nápisom Adolf. Úvahy v Berlíne, kde sa dokonca zvažovalo udelenie Spolkového kríža za zásluhy, tak podľa informácií denníka Bild už patria minulosti.

Talianska pravica, ale aj tamojšie policajné odbory však takéto rozhodnutie Berlína prijali s nevôľou. Hovorca odborov hovoril o "germánskej arogancii", predstavitelia strán na pravej strane politického spektra zasa o pranierovaní dvoch policajtov, ktorí zneškodnili teroristu na úteku. Ich zásah v Sesto San Giovanni pri Miláne predtým vysoko ocenili aj najvyšší talianski činitelia. 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články