Snowden nemusí mať obavy: Rusko mu predĺžilo dočasný pobyt o niekoľko rokov | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

Snowden nemusí mať obavy: Rusko mu predĺžilo dočasný pobyt o niekoľko rokov

Edward Snowden
Edward Snowden
Zdroj: SITA
18.01.2017 14:10

MOSKVA - Rusko predĺžilo o niekoľko rokov dočasný pobyt bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služieb Edwardovi Snowdenovi, ktorý je po tom, čo zverejnil utajované informácie amerických ministerstiev, na úteku.


Informovala o tom v utorok večer na Facebooku hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.Hovorkyňa tak reagovala na nedávnu domnienku bývalého šéfa americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Michaela Morella, že Rusko možno vydá Snowdena do Spojených štátov ako darček k inaugurácii novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

Ten totiž v predvolebnej kampani prisľúbil zlepšenie americko-ruských vzťahov.Snowden, ktorý prezradil tajné informácie získané od americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) v snahe odhaliť verejnosti rozsiahle sledovanie občanov americkou vládou, dostal v Rusku v roku 2013 dočasný azyl.

Prezident USA Barack Obama, ktorý v piatok 20. januára odchádza z úradu, nedávno zmiernil trest inej informátorke, Chelsea Manningovej, predtým známej pod mužským menom Bradley Manning. Bola odsúdená na 35 rokov väzenia za zverejnenie tajných dokumentov americkej armády a diplomacie webovej stránke WikiLeaks; zmiernenie trestu jej umožní vyjsť z väzenia už 17. mája.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články