Tajné vyšetrovanie športového predajcu skončilo katastrofou: Práca horšia ako väzenie | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

Tajné vyšetrovanie športového predajcu skončilo katastrofou: Práca horšia ako väzenie

Zdroj: Twitter/Channel 4 News
15.12.2016 20:00

ROCHDALE - Podmienky panujúce vo firme JD Sports sú horšie ako vo väzení. Pracovníci sú podľa medializovaných informácií vykorisťovaní a zaobchádza sa s nimi ako s odpadom. Okrem toho sú medzi nimi aj takí, ktorých plat sa nevyšplhá ani k minimálnej mzde. A sadnúť si počas dlhých hodín práce na nohách znamená okamžité prepustenie.


Postupy ako zo stredoveku, to je dnešná realita v skladoch prevádzkovaných inými veľkými predajcami. Toto všetko sa deje aj po tom, ako sa verejnosť začala búriť. Vyšetrovanie tohto nedovoleného prístupu a správania sa začalo v Kingsway Business Park v obchodnom meste Rochdale v Greater Manchester. Z toho miesta putuje tovar do obchodov JD Sports v Británii aj v zahraničí, rovnako aj tovar posielajúci on-line kupujúcim.

Tajné vyšetrovanie športového predajcu
Zdroj: Twitter/Channel 4 News

V súčasnej dobe je v skladoch zamestnaných 1500 pracovníkov a fungujú 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Spoločnosť prevádzkuje takmer 700 predajní vo Veľkej Británii a v Európe. Odhalenie prišlo na základe tajného vyšetrovania. Poslanec Iain Wright, ktorý viedol usvedčujúce vyšetrovanie priznal, že ostal zo zistení znechutení.

Tajné vyšetrovanie športového predajcu
Zdroj: Twitter/Channel 4 News

Paradoxom je, že spoločnosť JD Sports bola v septembri vyhlásená za najväčšieho britského športového predajcu a priznali rekordné zisky, ktoré vzrástli o 66%, a to len za prvých 6 mesiacov roka. Vyšetrovanie odhalilo mnoho nových pracovníkov, ktorí sú zamestnávaní cez pracovné agentúry. Títo zamestnanci pracujú na nulové zmluvy bez záruky práce a ich platy dosahujú minimálnu mzdu 7,20 libier (8,30 eur) na hodinu.

Tajné vyšetrovanie športového predajcu
Zdroj: Twitter/Channel 4 News

Nevýhodné zmluvy umožňujú zamestnávateľom zo sekundy na sekundu takýchto pracovníkov prepustiť. Kontrola zistila to, že mnoho z nich bolo prepustených iba preto, že si z vyčerpania na chvíľu sadli. Hovorca JD Sports tento fakt vyvracia a pre Channel 4 News povedal: "Naši ľudia neboli nikdy vyhodený na mieste. V každom prípade pochybenia sa dôkladne vyšetrujú. Berieme liečbu a duševnú pohodu našich zamestnancov veľmi vážne a sme veľmi sklamaní, že musíme čeliť takémuto obvineniu."

Tajné vyšetrovanie športového predajcu
Zdroj: Twitter/Channel 4 News

Tvrdenia spoločnosti a personálu, či kontrole sa rozchádzajú. Tresty prichádzajú po takých priestupkoch ako je čokoláda alebo zapaľovač u zamestnancov v priestoroch skladu, oneskorenie, absencia alebo žuvačka. V prípade, že si zamestnanec nazbiera tri priestupky je prepustený. K okamžitému prepusteniu prichádza napríklad ak má zamestnanec na pracovisku mobilný telefón. Konkurenčná spoločnosť, ktorá mala teóriu "šesťkrát a dosť" je na tom teda stále lepšie.

Po zhliadnutí tajne získaných záberov, poslanec Wright priznal, že verí pracovníkom spoločnosti JD Sports. "Myslím, že sa s nimi zaobchádza ako so spodinou," vyjadril sa poslanec. Spoločnosť JD Sports sa bráni a spochybňuje, že v iných spoločnostiach to funguje inak. Bráni svojich vyššie postavených zamestnancov a zástupcov.

JD Sports ďalej vykonáva pred vstupom do skladov rôzne kontroly, ktoré trvajú niekoľko minút. Po dobu piatich týždňov tajného snímania sa zistilo, že robotníci čakajú v dlhých radách a v chlade pred vstupom do zamestnania. Za tento čas nie sú samozrejme platení. Čo sa im ale zarátava je meškanie, ktoré spôsobujú dlhé kontroly. Channel 4 News v tejto rade stoja denne až 30 minút.

Tajné vyšetrovanie športového predajcu
Zdroj: Twitter/Channel 4 News

Opäť prichádza opačné tvrdenie zo strany spoločnosti. Tí si stoja za tým, že čakacia doba je maximálne tri minúty a zamestnanci sú za túto dobu zaplatení. Spoločnosť ale neuviedla, či sa tieto podmienky vzťahujú aj na pracovníkov, ktorý sú v skladoch prostredníctvom agentúry.

Tajné vyšetrovanie športového predajcu
Zdroj: Twitter/Channel 4 News
Zamestnanci spoločnosti priznávajú, že práca v sklade je horšia ako väzenie. "Väzni sa dočkajú viac rešpektu ako my," povedal jeden z pracovníkov. Spoločnosť je aj v tomto smere presvedčená, že svojím pracovníkom zabezpečuje najlepšie podmienky. "Sme hrdí na zariadenia, svojich zamestnancov a ich fungovanie," znejú vyjadrenia kompetentných. Odmietajú obvinenia a pokladajú ich sa zjavne umelo vytvorené s cieľom poškodiť meno spoločnosti. "Tam, kde vznikli poruchy a porušenia z našej strany, prijmeme vhodné opatrenia do budúcnosti," uzavrel svoje vyjadrenie spoločnosť.


 


 


Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: de
FOTO: Twitter/Channel 4 News
VIDEO: Twitter/Channel 4 News

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články