Prezidentské boeingy sú podľa Trumpa príliš drahé: Radšej ich objednávku zruší | Topky.sk

Sobota, 19. október 2019. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Prezidentské boeingy sú podľa Trumpa príliš drahé: Radšej ich objednávku zruší

Air Force One
Air Force One
Zdroj: SITA/AP
07.12.2016 07:50

WASHINGTON - Novozvolený americký prezident Donald Trump v utorok vyhlásil, že kontrakt na výrobu dvoch nových prezidentských špeciálov Air Force One v hodnote štyri miliardy dolárov, ktorý vláda uzavrela so spoločnosťou Boeing, by mal byť zrušený, pretože tieto lietadlá sú príliš drahé.


Náklady na dva stroje typu Boeing 747 sú "úplne šialené", povedal Trump novinárom vo foyeri svojho mrakodrapu na newyorskom Manhattane, pričom naznačil, že je pripravený do procesu nákupu lietadiel vstúpiť, aj keď do inaugurácie mu zostáva ešte šesť týždňov.

"Boeing vyrába úplne nový Air Force One pre budúcich prezidentov, ale tie náklady sú šialené - viac ako štyri miliardy dolárov. Ten kontrakt zrušte!" uviedol ešte predtým na Twitteri Trump, pričom neskôr označil cenu lietadiel za "absurdnú".

Americká vláda uzavrela so spoločnosťou Boeing zmluvu na výrobu dvoch alebo viacerých lietadiel Air Force One, ktoré by mali byť prezidentovi k dispozícii v roku 2024, čo znamená, že Trumpovi môžu slúžiť len v prípade, že sa mu v nasledujúcich prezidentských voľbách podarí dosiahnuť znovuzvolenie.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články