Nórsky súd neposkytol žiadne právne záruky, že Snowdena nevydajú do USA | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

Nórsky súd neposkytol žiadne právne záruky, že Snowdena nevydajú do USA

Edward Snowden
Edward Snowden
Zdroj: SITA
25.11.2016 20:17

OSLO - Nórsky najvyšší súd odmietol dnes poskytnúť právne záruky, že bývalého konzultanta americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) Edwarda Snowdena po jeho prípadnom vstupe na nórske územie nevydajú do Spojených štátov.


Najvyšší súd v Osle v tejto kauze potvrdil dva predchádzajúce verdikty súdov nižšej inštancie, informovala agentúra DPA. Sudcovia dnes zdôraznili, že Nórsko nedostalo od USA oficiálnu žiadosť o Snowdenovo vydanie, preto nemožno vo veci vydávať nijaké predbežné rozhodnutia a tým pádom ani poskytovať právne záruky. 

Edward Snowden má v Nórsku prebrať cenu za slobodu prejavu pomenovanú po Carlovi von Ossietzkom - nemeckom novinárovi, ktorý v roku 1938 zomrel na následky väznenia v koncentračnom tábore. Cenu mu udelil nórsky PEN klub. Táto organizácia aj prostredníctvom nórskej právnickej kancelárie požiadala úrady o poskytnutie záruk, že by po vstupe do Nórska Snowdena nevydali do USA. 

Slávnostné odovzdanie ocenenia sa malo uskutočniť v Osle pôvodne 21. novembra. PEN klub však rozhodol o odložení tohto aktu vzhľadom na prebiehajúce súdne konanie, ktoré dnes ukončil verdikt najvyššieho súdu. Prezident nórskeho PEN klubu William Nygaard vyjadril z verdiktu Najvyššieho súdu hlboké sklamanie.

Snowden totiž za týchto podmienok nebude môcť do Nórska pricestovať a cenu mu zrejme odovzdajú v Rusku, kde dostal azyl. Za zverejnenie tajných dokumentov o sledovaní amerických občanov hrozí Snowdenovi súd a až 30 rokov väzenia.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články