°C

Streda, 27. január 2021. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Učitelia protestovali v Turecku proti masívnemu prepúšťaniu, polícia rázne zasiahla

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
09.09.2016 22:10

DIYARBAKIR - Turecká polícia použila dnes aj vodné delá proti stovkám protestujúcich pedagógov v uliciach mesta Diyarbakir, pričom viacerých z demonštrantov zadržala. Informovali o tom svetové tlačové agentúry s odvolaním sa na turecké odborárske zdroje.


Učitelia v meste ležiacom na juhovýchode Turecka v regióne obývanom zväčša Kurdmi protestovali proti masovému prepúšťaniu z práce, ktoré sa od štvrtka dotklo takmer 12.000 z nich. Nielen v spomínanom meste, ale v celej rovnomennej provincii je od polovice augusta zakázané demonštrovať na základe úpravy prijatej po zmarení pokusu o vojenský puč v krajine z 15. júla.

Prepúšťanie tisícok pedagógov avizoval už počas nedávneho vystúpenia v Diyarbakire turecký premiér Binali Yildirim s tým, že pôjde o osoby, ktoré môžu byť spojené s terorizmom, konkrétne so Stranou kurdských pracujúcich (PKK) postavenou mimo zákon, avšak neustále bojujúcou za autonómiu. Ministerstvo školstva v Ankare po lustrácii učiteľov suspendovalo pre podozrenie z rôznych foriem podpory PKK rádovo desiatky tisíc pedagógov.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA, twitter.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články